• Dolar Alış 5.8898TL
  • Dolar Satış 5.8663TL
  • Euro Alış 6.6063TL
  • Euro Satış 6.5799TL

Trump’ın uyarıları sonrası Ford Meksika’ya yatırımları durduruyor

amerikadabugün (3)

Ford’un büyük Amerikan firmalarına ülke içinde üretim yapması tavsiyesine uyan Ford, Meksika’daki yatırımını Michigan eyaletine kaydıracağını açıkladı.

 

Dünya Bülteni‘nin haberine göre, ABD’nin en büyük ikinci otomotiv üreticisi Ford’un, Meksika’daki 1,6 milyar dolarlık yatırımını iptal etmeyi planladığı duyuruldu.

Ford Üst Yöneticisi (CEO) Mark Fields, bugün düzenlediği basın toplantısında, Meksika’da yapacağı ve 1,6 milyar dolara mal olacak fabrikanın iptal edilmesinin planlandığını açıkladı.

Fields, söz konusu plan yerine, Ford’un genel merkezinin de bulunduğu ABD’nin Michigan eyaletinde şirketin 700 milyon dolarlık yatırım yapacağını ve bunun 700 kişilik yeni istihdam yaratacağını bildirdi.

Ford’un “Focus” adlı otomobil modelini Meksika’da üretmeye devam edeceğini kaydeden Fields, şirketin “Mustang” ve “Lincoln Continental” araçlarıyla elektrikli otomobillerinin Michigan’da üretileceği bilgisini paylaştı.

Açıklama sonrası, zaten Trump’ın ardından Dolar karşısında ciddi değer kaybı yaşayan Meksika Peso’su  0,8 değer daha kaybetti. Amerikan Dolar’ı ise ABD borsasında 3,3 değer kazandı.

 

TRUMP’IN AÇIKLAMALARI ÖNEMLİ ETKİLER YARATIYOR

Kararın arkasındaki asıl sebep resmi ağızdan açıklanmış olmasa da, Ford’un bu kararında Trump’ın büyük üreticilere yönelik yaptığı, üretimi iç pazara taşıma çağrılarının etkili olduğu biliniyor. Benzer bir düşünce kısa bir süre önce Apple için de, üretimi Çin’den California’ya taşıdıkları yönünde haberlere neden olmuştu.

Müstakbel Başkan Donald Trump, kısa bir süre önce de aktif olarak kullandığı Twitter üzerinden ABD’nin en büyük otomobil üreticisi General Motors’a Meksika’da üretim yaptığı için eleştirilerde bulunmuştu. Yurtdışında üretim yapan firmalara daha ağır vergiler yüklemeyi hedefleyen Trump, şimdiden büyük üreticilerin ülke içine dönüşü konusunda etkili olmuşa benziyor.

Uzmanlar, Trump’ın ekonomi politikalarına işaret ederek, serbest piyasaya yapmayı planladığı müdahalelerin uzun vadede Amerikan ekonomisini ve piyasaları olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Öte yandan, 20’nci yüzyıl başından itibaren ABD’nin otomotiv merkezi olarak bilinen Michigan eyaletinde, 1970’lerden itibaren Amerikalı şirketlerin üretimlerini ucuz iş gücü nedeniyle Meksika, Güney Amerika ve Asya’ya taşımasıyla işsizlik artmaya başlamıştı. Michigan eyaletinin en büyük şehri olan Detroit, 2013’te iflasını açıklamıştı.

 

Kaynak: Dünya Bülteni

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN