• Dolar Alış 5.7728TL
  • Dolar Satış 5.7498TL
  • Euro Alış 6.3865TL
  • Euro Satış 6.3610TL

Trump: Türkiye’ye karşı bir yaptırım düşünmüyorum

abd- yaptırım

ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rus S-400 füze savunma sistemini satın alması üzerine Türkiye’ye karşı herhangi bir yaptırım düşünmüyoruz cevabını verdi.

Beyaz Saraydan dün yapılan açıklamada ise S-400 alımlarının, Ankara’nın F-35 programındaki varlığını olanaksız kıldığını belirterek “ABD, Türkiye ile stratejik ilişkisine halen çok değer vermektedir. NATO müttefikleri olarak ilişkilerimiz çok katmanlıdır ve sadece F-35’lere bağlı değildir.” değerlendirmesinde bulunulmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Oval Ofis’teki bir muhabirin S-400 yaptırımları sorusuna yanıt olarak, “Hayır şu an buna bakmıyoruz.” Dedi. Amerikan hukukuna göre ise nasıl bir yaptırım uygulayacağı henüz net değil.

Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin F-35 jetleri üzerindeki mevcut durumunun, ülkenin daha önce ABD Patriot füzesi satın almak istediği ancak Washington’ın o zamanlar reddettiği gibi adil olmadığını söyleyen Trump sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye ile olan durum çok karmaşık ve zor. Türkiye yetkilileriyle temas halindeyiz.”

Trump, Amerika’nın Rus S-400’lerine – Raytheon Co. tarafından yapılan Patriot füzeleri için en iyi alternatifini satmadığı için selefi Barack Obama’yı suçluyormuş gibi göründü.

ABD Başkanı Trump, “Obama yönetimi onlara Patriot füzelerini satmayacaktı. Türkiye, Patriot füzelerine savunma için ihtiyaç duydu. Obama yönetimi, onları hiçbir koşulda satmayacaktı.” Dedi.

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

 

 

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN