• Dolar Alış 6.0600TL
  • Dolar Satış 6.0358TL
  • Euro Alış 6.7614TL
  • Euro Satış 6.7344TL

Trump: Suriye’de kalıcı bir iz bırakmak istiyoruz

Trump: Suriye'de kalıcı bir iz bırakmak istiyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, ABD birliklerinin Suriye’den çekilmesiyle ilgili “Eve dönmek istiyoruz. Eve döneceğiz. Fakat kuvvetli ve kalıcı bir ayak izi bırakmak istiyoruz ve bu bizim görüşmemizin fazla aka bir kısmını oluşturdu” dedi. İran’ın Akdeniz’e erişimine ruhsat vermek istemediklerini de söyleyen Trump, “Suriye’de DEAŞ’la ilgili işimizi en azından bitirmek üzereyiz ve kimsenin başaramadığı bir iş yaptık” diye konuştu.

Macron: Vakit vermek imkansız

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise Fransa’nın Suriye’deki varlığını sona erdirmesiyle ilgili bir vakit çizelgesi vermesinin “imkansız” olduğunu söyledi. Macron Suriye’de yapılması gerekenlerin istikbal haftalarda ve aylarda değerlendirileceğini ve Suriye’ye müdahalenin ilk amacının DEAŞ ve öbür militan gruplarla ilgili işleri bitirmek olduğunu belirtti.

7 Nisan Duma katliamı

Suriye’de Esed rejiminin, Doğu Guta’da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere 7 Nisan’da düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 sivil hayatını kaybetmişti. 

Trump, Esed rejiminin Duma’da sivillere kimyasal silahla hücum düzenlemesinin ardından operasyon sinyalini vermişti.

Operasyon nasıl başladı?

ABD Başkanı Trump, Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesiyle ilgili hedeflerin vurulması talimatını verdi.

Açıklamasından dakikalar sonra ABD, Fransa ve İngiltere ile sabaha karşı başşehir Şam ile Hama, Humus, Dera ve Süveyda kentlerindeki askeri noktaları bombaladı.

Kaynak: Reuters

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN