• Dolar Alış 5.7900TL
  • Dolar Satış 5.7669TL
  • Euro Alış 6.6425TL
  • Euro Satış 6.6160TL

Trump, ABD’nin birçok müttefiki ile ilişkisini çıkmaza soktu

Trump, ABD'nin birçok müttefiki ile ilişkisini çıkmaza soktu

ABD Başkanı Donald Trump başkanlık koltuğundaki bir sene içerisinde ABD’nin birçok eski müttefiki ile ilişkisini çıkmaza sokarken eski ABD Başkanı Barack Obama’nın belirli düzeyde münasebet kurduğu ABD’nin siyah listesindeki bazı ülkelerle köprüleri tamamen attı.

Göreve geldiğinden bu yana bilhassa de Twitter hesabı üzerinden içeride başta medya ve kongre üyelerine yönelik olmak üzere birçok polemiğe imza atan Donald Trump hariç siyaset konularında da birçok memleket ile ilişkileri yokuşa sürecek mesajlar paylaştı.

Güney Asya Stratejisine dinamit: Pakistan krizi

Pakistan, ABD’nin 2002 yılından bu yana Afganistan’da Taliban’a karşı sürdürdüğü mücadelede mühim rol oynadı.

ABD, yaklaşık 16 yıldır bölgede sürdürdüğü operasyonların karadan tek tedarik güzergahı olarak Pakistan topraklarını kullanıyor.

Trump yönetimi geçen ay kamuya açıkladığı Ulusal Güvenlik Stratejisi belgesinde Pakistan’ı sınırlarını koruyamadığı gerekçesi ile eleştirmiş ve bu konuda daha çok gayret göstermemesi durumunda İslamabad’a karşı adım atılacağı uyarısında bulunmuştu.

Nitekim geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığı Taliban ve Hakani grubuna karşı ağırbaşlı adımlar atana kadar Pakistan’a yardımların kesileceğini duyurdu.

Pentagon ise 2017 savunma bütçesi kapsamında Pakistan’a verilecek 900 milyon dolarlık yardımın askıya alındığını açıkladı.

Trump körfez krizini körükledi

Trump’ın ilişkileri bozduğu öbür bir müttefik Katar oldu.

Katar, ABD’nin Ortadoğu’daki en aka askeri üssüne ve devam eden DEAŞ karşıtı operasyonlarının karargahına ev sahipliği yapıyor.

Ancak geçen sene Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinden kısa bir süre sonra Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Yemen olmak üzere beş Arap ülkesi “teröre destek vermekle suçladıkları” Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdu.

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava sahasını Katar’a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istedi.

ABD Filistin görüşmelerindeki arabulucu rolünü kaybetti

Trump’ın köprüleri attığı öbür bir memleket de Filistin oldu. Obama’nın bilhassa de kanun dışı İsrail yerleşimlerini sık sık kınamasına rağmen Trump yönetimi İsrail yerleşimlerine sessiz kaldı.

Trump, aralık ayında başkanlık kampanyası sırasında laf verdiği üzere Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve ABD Dışişleri Bakanlığı’na Tel Aviv’deki Büyükelçiliği Kudüs’e taşıması konusunda hazırlık yapması talimatını verdi.

Trump’un bu kararı Filistin yönetimi ile Washington arasındaki iletişime aka vuruş vururken, FKÖ, ABD ile Filistin-İsrail sulh görüşmelerinin, Kudüs kararından dönene kadar “askıya alındığını” açıkladı.

Kudüs kararıyla Trump aynı zamanda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 128 ülkeyi karşısına aldı.

Küba ile yarım yüzyıl sonra atılan tarihi adımlar art alındı

Göreve geldikten sadece altı ay sonra Obama’nın Küba’ya yönelik attığı tarihi adımları boşa çıkaran Trump, Küba ile ilişkileri normalleştirme girişimlerinin sadece Küba hükümetinin menfaatine olduğunu savunarak normalleşme sürecini iptal etti.

Trump, Miami’de yaptığı bir konuşmada, ABD’nin Küba politikasını değiştirdiklerini belirterek, “Derhal yürürlüğe girmek üzere, önceki ABD yönetiminin Küba ile yaptığı tek taraflı anlaşmayı iptal ediyorum.” dedi.

Kuzey Kore ile kriz polemiklerle devam ediyor

Trump, Obama’nın son dönemlerinden itibaren tırmanmaya başlayan Kuzey Kore ile laf konusu olan tansiyonu adeta polemiğe çevirdi.

Kuzey Kore’nin mart ayında yaptığı bir balistik roket denemesi ile roket kapasitesinin ABD’ya bağlı Guam adası ile Alaska’yı vurabilecek bir noktaya eriştiğini açıklaması üzerine Trump “Bu konuyla ilgili bir şey yapmak zorundayız.” açıklaması ile karşılık verdi.

Trump’ın bu ifadelerinin Kuzey Kore’yi askeri operasyon yapmakla tehdit ettiği yorumlarına yol açtı.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN