• Dolar Alış 5.9021TL
  • Dolar Satış 5.8785TL
  • Euro Alış 6.6535TL
  • Euro Satış 6.6270TL

SpaceX’in değeri yakında 25 milyar doları geçecek

SpaceX’in değeri yakında 25 milyar doları geçecek

Tesla’nın hisselerindeki katı düşüş ile girişimciliği sorgulamaya açılan Elon Musk bir diğer şirketi SpaceX ile son zamanlarda altın çağını yaşıyor. Aralarında insanlığı Mars’a taşıma misyonunu da barındıran füze şirketinin değeri, kurulduğu sene 2002’den bu yana kat be kat arttı. PitchBook‘un verilerine göre SpaceX’in değeri yakında 25 milyar dolara ulaşacak.

Geçtiğimiz ay yayınlanan bir raporda da SpaceX’in Fidelity tarafından yönetilen yeni bir yatırım turuna açtığı belirtilmişti. SpaceX, 5 Nisan’da 507 milyon dolarlık yeni bir yatırımı  kapattı. Böylelikle 2015’te 10 milyar dolar olan şirket değerlemesi çok kısa sürede 2 katından çok arttı.

Şirket, Mars’a insanları yerleştirmeyi amaçlayan dev bir fırlatma aracı olan BFR roketi üzerinde çalışıyor. Musk, geçen ay BFR roketinin 2019 başlarında fırlatabileceğini söyledi.

Bu arada SpaceX’e ait diğer bir  Falcon 9 roketi bugün kalkış yapacak. Roket,  NASA’nın Transit Dış Gezegen Sörvey Uydusu’nu (TESS) taşıyacak. Yeni uydu, 2 sene boyunca yeni gezegenleri ve gaz kütlelerini bulmak için uzayın derinliklerini araştıracak.

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN