• Dolar Alış 5.9021TL
  • Dolar Satış 5.8785TL
  • Euro Alış 6.6535TL
  • Euro Satış 6.6270TL

Ruhani’den Trump’a: “Bir tüccar uluslararası ilişkiler konusunda nasıl yargıda bulunabilir?”

Ruhani'den Trump'a: "Bir tüccar uluslararası ilişkiler konusunda nasıl yargıda bulunabilir?"

İran Devlet Televizyonu’na izah yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD ve Fransa’nın yeni pakt teklifine tepki gösterdi. Ruhani, “Bir Avrupa ülkesinin lideriyle birlikte, 7 tarafı olan pakt hakkında karar vermek istediklerini söylüyorlar. Ne için? Hangi hakla?” dedi.

“Bir tüccar, bir inşaatçı olan Trump…”

Ruhani, “Senin siyasette geçmişin yok, hukuk geçmişin yok, uluslararası anlaşmalar konusunda hiçbir zeminin yok. Bir tüccar, bir inşaatçı, uluslararası ilişkiler konusunda nasıl yargıda bulunabilir?” dedi.

İran’ın nükleer uyarılarına yanıt vermişti

Dün Macron ile ortak basın açıklaması yapan Trump, Ruhani’nin “nükleer anlaşmasından vazgeçmenin sonuçları ağır olur” uyarısına yanıt vermişti. Trump, “İran’la yapılan pakt çılgınca ve fena bir anlaşma. Hiçbir vakit yapılmaması gerekiyordu. İran’ın füzeleri bölgede probleme sebep oluyor. Yeni bir nükleer programa katılmak İran için basit olmayacak. Eğer İran nükleer programı uygulamaya başlarsa, daha aka problemleri olacak” demişti.

  • İran’dan ABD’ye ikinci uyarı: Anlaşmaya ihanetin ağır sonuçları olur

2015’te imzalanan nükleer anlaşma, seçim kampanyası döneminden beri Trump’ın en fazla itiraz ettiği konulardan biri olarak dikkat çekiyor. Trump’a göre anlaşma, ABD tarihinde yapılmış en fena anlaşmalardan biri.

2015’te; ABD’nin önceki başkanı Barack Obama döneminde imzalanan anlaşmayla İran’ın uranyum zenginleştirme programının 2025’e kadar ertelenmesi kararı alınmıştı. 

Son kez uzattı

ABD Başkanı Trump, ülkesinin Barack Obama döneminde İran’la imzaladığı nükleer anlaşmadan şimdilik ayrılmayacağını belirtirken, “Eğer Kongre ve müttefiklerimizle bir çözüme ulaşamazsak, o vakit pakt iptal edilecek. Pakt inceleme altındadır ve herhangi bir zamanda bizim katılımımız, Başkan olarak tarafımdan iptal edilebilir” değerlendirmesini yapmış ve Beyaz Saray, alınan kararla anlaşmanın son kez uzatıldığını duyurmuştu.

Kaynak: TRT Haber, AFP

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN