• Dolar Alış 5.7728TL
  • Dolar Satış 5.7498TL
  • Euro Alış 6.3865TL
  • Euro Satış 6.3610TL

New York Helikopter Kazası: 1 Ölü

helicopter-crash

Amerika Birleşik Devletleri’nin en ünlü şehirlerinden birisi olan New York’ta, helikopter pilotu 44 yaşındaki Tim McCormick, Manhattan’daki bir gökdelenin üzerine düştükten sonra hayatını kaybetti. 

Helikopter AXA Equitable Center isimli gökdeleni vurduğunda alevler içinde kaldı, fakat başka herhangi bir zaiyatın olmadığı yetkililer tarafından bildirildi.

Helikopteri kullanan pilotun kıdemli bir havacı olduğu belirtildi. Helikopter kazasına New York’taki olumsuz hava koşullarının sebep olduğu, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü açıklandı.

Görgü tanıkları, binanın etkisiyle sarsıldığını ve söz konusu kazanın Eylül 2001’de şehre yapılan uçak saldırılarını hatırlattıklarını söyledi.

Yetkililer ise trajik kazaya herhangi bir terör unsurunun neden olmadığını dile getirdi.

Kaza nasıl oldu?

Yağmurlu ve sisli bir pazartesi, öğleden sonra, Times Meydanı’nın hemen kuzeyindeki 787 Yedinci Cadde’de gerçekleşti.

Sadece pilotu taşıyan ikiz motorlu Agusta A109E, ABD yerel saatine göre 13: 32’de Manhattan’ın doğu tarafındaki bir helikopter pistinden havalanmıştı. New Jersey’deki Linden Havaalanı’na doğru yola çıktığı bildirildi.

Yaklaşık 11 dakika sonra helikopter, 54 katlı gökdelenin tepesine acil iniş yapmak zorunda kaldı.

New York Şehri Belediye Başkanı Bill de Blasio, helikopterin “epey hasar gördüğünü, belli ki çok sert bir vuruş olduğunu” söyledi.

Soruşturma nasıl sürdürülecek?

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu yetkilileri, helikopterin neden bu kadar kötü havalarda uçtuğunu araştırıyor olacak. Belediye Başkanı De Blasio, “kesinlikle alışılmadık bir durum” olduğunu ve uçuştan önce, helikopterin New York’un Queens bölgesindeki LaGuardia Havalimanı’ndan özel izinler alınması gerektiğini söyledi.

Bina Trump Tower’a yaklaşık 800 metre uzaklıktadır ve binanın sahibi Donald Trump başkan olduğundan beri hava sahası uçuş kısıtlamaları altındadır.

İnsanların tepkisi
New York Eyalet Valisi Andrew Cuomo, “Eğer New Yorkluysanız, 11 Eylül’den itibaren bir TSSB seviyesine (travma sonrası stres bozukluğu) sahip olursunuz.

“Bir uçağın bir binaya çarptığını duyar duymaz, bence zihnim her New Yorklunun zihninin gittiği yere gidiyor.”

Başkan Trump, kazanın “büyük bir trajedi” ve “çok üzücü bir olay” olduğunu söyledi.

Görgü tanığı Nicolas Estevez, Reuters’e yaptığı açıklamada, “patlamayı ve çıkan dumanı gördüğünü” ve bunun ona 11 Eylül’ü hatırlattığını söyledi.

Binada çalışan New Jersey, Hoboken’den Michaela Dudley, “küçük bir titreme” hissettiğini dile getirdi.

“Siren seslerini duymaya başladım ve kötü bir şey olduğunu biliyordum” diyen 30 yaşındaki ABD’li avukat ise sözlerine şöyle devam etti:

“Binadan ayrılacağımıza dair bir duyuru vardı. Sırt çantamı ve cep telefonumu aldım. Merdiven boşluğu dışarı çıkmaya çalışan insanlarla doluydu ve bu yüzden gerçekten yavaş bir süreçti. Ne olduğunu bilmiyorduk, bu yüzden insanlar paniklemeye başladı.”

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN