• Dolar Alış 5.8898TL
  • Dolar Satış 5.8663TL
  • Euro Alış 6.6063TL
  • Euro Satış 6.5799TL

National Geographic’in Yeni Dizisi “Mars”tan Geleceğe Dair İlk İzlenimler

mars belgesel dizi nat geo

Gelecek…

Herkesin farklı beklentilerinin olduğu bu kavram, insanlığın büyük kısmı için imkansız olan bir şeyi içerisinde barındırıyor olabilir. Mars’ta gerçekten yaşayabilir miyiz?

Tesla markasının sahibi olan, 21. yüzyılın belki de en büyük girişimcisi Elon Musk’ın hayalinden yola çıkarak hazırlanan belgesel dizi, şimdiden dünya çapında milyonlarca insanı National Geographic ekranlarına kitledi. İlk bölümü 13 Kasım tarihinde eşzamanlı olarak tüm dünyada Nat Geo kanalı üzerinden dublajlı ve altyazılı seçeneklerle yayınlanan belgesel-dizi, 2033 yılı itibariyle Mars’ta kurulması hedeflenen koloni hakkında kurgu bir senaryoyla beklentileri yansıtıyor. Aslında buna kurgu demek de pek doğru olmaz; çünkü gösterilenler aslında Elon Musk’ın NASA ile işbirliği içerisinde yürüttüğü “SpaceX” projesinin bir planı.

İlk bölümü büyük bir heyecan içerisinde akıp giden dizi yeni bir fenomen olacak gibi. Daha baştan heyecanın bir saniye azalmadığı yapım, belgesel olmakla dizi olmak arasındaki derin farkı öyle bir kapatmış ki; bir yandan 2016 yılı itibariyle SpaceX projesinde neler olduğu ve insanlığın Mars’a koloni kurma konusundaki hayalinin ne noktaya eriştiği hakkında oldukça şeffaf bir bilgilendirme yapıyor; bir yandan da gerçekten bu proje hayata geçer ve başarılı olursa 2033 yılında Mars’ta bulunacak olan “ilk insanlar”ın hikayesine bizi dahil ediyor.

Duyurulmasından beri büyük yankı uyandıran “Mars”, sosyal medyada da en çok bahsedilen konuların başında geliyor. Oldukça olumlu yorumlar alan dizi daha şimdiden dünyanın farklı yerlerindeki insanları, insanlığın ortak projesi olabilecek bir konuda bir araya getirmeyi başarmış gibi görünüyor. En azından şu yorum yapılabilir: Elon Musk kurduğu hayalle ve giriştiği bu yapımla milyonlarca insanı bir an da olsa günlük siyasi ve sosyal problemlerden uzaklaştırıp geleceğe yönelik büyük bir hayalin peşine sürüklemeyi başardı.

Uzaydan o üzerine savaşlar çıkan siyasi sınırların gözükmediği, milyonlarca yıldır insan soyu tarafından paylaşılmış olan Dünya’mız, Mars’tan yalnızca ufak, mavi bir nokta olarak görünüyor… Dünyaya buradan baktığınızı düşünsenize… Bunu fark ettikten sonra aslında üzerine konuşulan, tartışılan, hatta savaşlar çıkarılan sayısız mesele ne kadar da anlamsız bir hal alıyor, değil mi?

“Mars” belgeseli sorunları çözmese de çok sayıda insanın yaşama bakış açısını derinden etkileyecek nitelikte. 

 

Mars belgeselini isterseniz National Geographic kanalından her hafta Türkçe dublajlı ya da altyazılı olarak; ya da Nat Geo’ya ait web-sitesinden dilediğiniz zaman ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

 

Bu yazı amerikadabugun.com tarafından hazırlanmıştır. Direk alıntılarda kaynak belirtmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN