• Dolar Alış 5.9021TL
  • Dolar Satış 5.8785TL
  • Euro Alış 6.6535TL
  • Euro Satış 6.6270TL

Kanseri 10 saniyede teşhis eden cihaz geliştirildi

Kanseri 10 saniyede teşhis eden cihaz geliştirildi

Bilim adamları, kanserli hücreleri 10 saniye içinde bulan kalem boyutunda aygıt buluş etti.

ABD’deki Teksas Üniversitesinde yapılan ve Science Translational Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kanser hücrelerinin hızlı büyüme ve yayılma dürtüsünden yararlanarak kanser tespitleri yüzde 96 oranında doğru olan bir aygıt geliştirdi.

Cihaz, kimyasal yapıları sağlıklı hücrelerden oldukça farklı olan kanser hücreleri belirlemek için kanserli olduğundan şüphelenilen kısma değdirildi ve oraya küçücük bir su damlası bıraktı. Canlı hücrelerde bulunan kimyasal maddelerin nüfuz ettiği damlacık, kalem tarafından analiz için yine emildi. Kalem büyüklüğündeki cihazın yaptığı bütün işlemler, 10 saniye içerisinde gerçekleşti.

Cihaz daha sonra, binlerce kimyasalı aynı anda ölçebilen aka bir spektrometreye takıldı. Spektrometre, doktorların nasıl bir dokuyla karşı karşıya olduklarını gösteren kimyasal bir parmak izi üretti.

AMELİYATLARDA KANSERLİ HÜCRELERİN KALMA İHTİMALİ AZALDI

Bilim adamları, yeni geliştirilen teknolojiyle tümörlerin çok daha hızlı, güvenli ve kati bir şekilde kaldırılma imkanı oluştuğunu bildirdi. Bu sayede, ameliyatlarda kanserli hücrelerin bırakılma ihtimalinin de azaldığını aktaran doktorlar, karşılaştıkları en aka zorluğun bazı kanser hücreleriyle sağlıklı dokular arasındaki sınırın bulanıklığı olduğunu belirtti.

Çalışma kapsamında 253 misal üzerinde test edilen ve istikbal sene ameliyatlarda kullanılması beklenen cihazın denemeleri devam ediyor.

0,6 MİLİMETRELİK DOKU YAMASINI ANALİZ EDEBİLECEK

Bilim insanları, testlerde kullandıkları 1,5 milimetre boyutunda bir yamayı analiz edebilen cihazını 0,6 milimetrelik doku yamasını analiz edebilecek şekilde geliştirdi.

Kanserli hücreler alınırken, vücutta kalan en ufak kanserli hücrenin yeniden tümöre dönüşmesi ya da beyin gibi duygulu organlarda gereğinden çok hücrenin alınmasının yol açabileceği zarar, yeni geliştirilen cihazın önemini artırıyor.

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; } function videoYonlendir(id){ window.open(“http://videonuz.ensonhaber.com/y/” id); }

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN