• Dolar Alış 5.6320TL
  • Dolar Satış 5.6095TL
  • Euro Alış 6.4528TL
  • Euro Satış 6.4271TL

Kaliforniya’da 6 bine yakın bina tahrip oldu

Kaliforniya'da 6 bine yakın bina tahrip oldu

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde geçen pazar gecesi başlayan orman yangınlarının henüz denetim altına alınamamasına karşın bu konuda “büyük bir ilerme” sağlandığı ancak “acil durum”un devam ettiği bildirildi.

Yetkililerin, 1933 yılından bu yana Kaliforniya’daki “en tahrip edici yangın” olarak nitelediği alevlerle mücadele sürüyor.

Eyalette 5 bin 700 dolayında ev ve iş yeri tahrip oldu, ölü sayısı ise 36’ya yükseldi. Yaşamını yitirenlerin çoğunluğu, 19 kişinin öldüğü Sonoma’daki yangın başta olmak üzere yaşlılardan oluşuyor.

Kaliforniya’daki elektrik ve gaz dağıtım şirketi, 34 bin abonenin elektriğinin kesildiğini, 47 bin aboneye de doğalgaz verilemediğini duyurdu.

İlerleme sağlanmasına karşın “acil durum” sürüyor

Eyalette 17 bölgede çıkan ve yaklaşık 200 bin dönümlük alanda etkili olan yangınlara 9 bin civarında itfaiye görevlisi müdahale ediyor.

Kaliforniya Acil Durum Müdürü Mark Ghilarducci, yangınların denetim altına alınması konusunda aka bir ilerleme sağlanmasına karşın acil durumun henüz ortadan kalkmadığını açıkladı.

Alevleri denetim altına almak için Nevada eyaletinden itfaiyeciler de çalışıyor. Utah eyaletinden ekipler ise cumartesi günü itibarıyla yangınlarla mücadeleye iç olacak.

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN