• Dolar Alış 5.6320TL
  • Dolar Satış 5.6095TL
  • Euro Alış 6.4528TL
  • Euro Satış 6.4271TL

İsrail’den ABD’nin “yeni İran stratejisine” destek

İsrail'den ABD'nin "yeni İran stratejisine" destek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu‘nun basın ofisinden yapılan açıklamada, Trump‘ın “İran’ın pakt koşullarına uyduğunu” kabul etmediğini açıklamasına işaret edilerek, “Başkan Trump’ı yürekli kararından ötürü kutlama ederim. Nitekim İran terör rejimine, cesurca karşı çıktı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Trump’ın duyuru ettiği ABD’nin yeni İran stratejisinin, “bu fena anlaşmanın reformu ve İran’ın teröre destek vermesiyle mücadele için bir fırsat olduğu” kaydedildi.

Ülkesinin İran’la ilgili yeni stratejisini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadan şimdilik ayrılmayacağını belirterek, “Eğer Kongre ve müttefiklerimizle bir çözüme ulaşamazsak o vakit pakt iptal edilecek. Pakt inceleme altındadır ve herhangi bir zamanda bizim katılımımız, Başkan olarak tarafımdan iptal edilebilir.” demişti.

Trump, İran Devrim Muhafızları’nı “teröre destek verdiği” gerekçesiyle yaptırım listesine aldıklarını bildirmişti.

İran’a karşı daha katı bir tutum içine girdiklerini vurgulayan Trump, “Stratejimizi uygulamaya, geç kalmış bir adım olan İran Devrim Muhafızları ordusuna katı yaptırımlar getirmekle başlıyoruz. Hazine Bakanlığını, bütün Devrim Muhafızları’na daha ileri yaptırımlar getirmesi konusunda yetkilendiriyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Devrim Muhafızları’nı, Ortadoğu’da terörü yaymakla suçlayan Trump, “Bunlar, Suriye’deki diktatörü silahlandırma, bölgedeki sivillere saldırması için destekledikleri unsurlara roket ve silah temin etme ve Washington DC’deki bir restoranı bombalama planı yapma gibi unsurları içeriyor.” diye konuşmuştu.

İran ile P5 1 (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) ülkeleri tarafından 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma, seçim kampanyası döneminden bu yana Trump’ın en fazla itiraz ettiği konulardan biri olarak dikkati çekiyordu.

Göreve geldikten sonra da birçok konuşmasında İran’la nükleer anlaşmayı “ABD tarihinde yapılmış en fena anlaşmalardan biri” olarak niteleyen Trump, Tahran konusunda katı adımlar atacağı mesajını veriyordu.

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN