• Dolar Alış 5.8898TL
  • Dolar Satış 5.8663TL
  • Euro Alış 6.6063TL
  • Euro Satış 6.5799TL

Dünyanın En Popüler İntihar Noktası: Nam-ı Diğer Golden Gate Bridge

golden gate bridge intihar köprüsü

San Francisco’da bulunan ünlü Golden Gate Bridge bu ününü yalnızca ABD’de en çok fotoğraflanan yapı olmasına ya da muazzam büyüklükte kırmızı ve dikkat çekici bir insan inşası olmasına borçlu değil. Bu köprü aynı zamanda “İntihar Köprüsü” olarak da anılan dünyanın en popüler intihar yeri…

Golden Gate Bridge 1930’larda inşa edilirken bu beyefendi de önemli bir kara aşamasında görüntüleniyor…

 

1937 yılında kullanıma açılan köprüde bugüne kadar toplamda 1,600’den fazla kişi hayatına son vermek için boşluğa bir adım atmış… İşte bu durum da köprünün “İntihar Köprüsü” olarak ünlenmesine sebep olmuş.

İntiharın etik boyutu bir tarafa, hayatının son anlarını yaşayacağını bilen birisi için Golden Gate Bridge aslında oldukça iyi bir tercih sayılır. Bir anlamda “ölüm turizmi” için dünyanın en popüler yeri olan bu köprü, hayata gözlerini yummadan önce insanlara son kez mükemmel bir manzara sunuyor. (Şaka yapıyoruz tabi ki. Lütfen siz böyle bir düşünceniz varsa bizi dinlemeyin ve destek alın 🙂 )

 

Sudan yüksekliği yaklaşık olarak 80 metre (260 feet) olan köprüden atlayanların sayısı ne yazık ki günden güne artıyor ve San Francisco şehir yönetimi buna bir dur demek için özellikle son yıllarda canla başla çalışmakta. Ortalama 2 haftada bir kişinin başarılı bir intihar denemesi gerçekleştirdiği köprüde, bir anlamda “köprüden önce son çıkış” olan “kriz telefonları” yer alıyor. İntihar amacıyla köprüye gelmiş olan kişiler için “Hala bir umut var, bu aramayı yap!” yazılı tabelaların altında direk bir kriz masasına bağlanan telefon hatları kurulmuş. Bu sayede bir kaç kişi de olsa insanlar fikrinden döndürülmeye ve hayatlar kurtarılmaya çalışılıyor.

Bu girişimler belli ki sonuç vermiş; zira 2015 itibariyle toplamda 118 potansiyel intihar girişimcisi bu düşüncelerinden vazgeçirilmiş.

İntihar düşüncesinden dönmek için “köprüden önce son çıkış”

 

Köprüden atlayış yapanların düşmenin son anında yaklaşık olarak 120 kilometre sürate ulaştıkları biliniyor. Bu da daha suyla temas anında ne yazık ki ölüm anlamı taşıyor. Ancak bu intihar girişimlerinden sağ kurtulmayı başaranlar da olmamış değil: 

Çoğu sonradan atlatamadıkları yaralanmalar sonucu yine de ebediyete intikal etseler de, bugüne kadar köprüden atlayan toplam 26 kişi ilk etapta kendi çağırdıkları Azrail’in elinden kurtulmayı başarmışlar. Bunların arasında en enteresan vaka ise 1988 yılında köprüden ilk atlayışında kurtulan bir kadının pes etmemesi ve “Seni yeneceğim San Francisco!” dercesine hastaneden çıkıp tekrar köprüden atlaması ve bu defa yenmesi olmuş…

 

Köprünün bu ünü öyle bir hale gelmiş durumda ki, Eric Steel isimli bir yapımcı/yönetmen “The Bridge” isimli belgeselinde toplam 23 adet intihara ait görüntülerle birlikte Golden Gate Bridge’in çok farklı bir tarihini ele almış.

Bugünlerdeyse köprünün bu durumunu iyileştirmek için köprünün altına boydan boya uzanacak bir ağ yapılması gündemde. Aslında uzun yıllardır düşünülen bu çözüm gerek maliyeti gerekse çirkin bir görüntü oluşturacağı sebebiyle bir türlü yapılmamış; ancak intihar sayısının gün geçtikçe artması bu duruma bir çözüm bulma zorunluluğu oluşturuyor ve San Franciscolu yöneticierin bu kez elleri kolları bağlı..

 

Bu yazı amerikadabugun.com ekibi tarafından ele alınmıştır. Direk alıntılarda kaynak belirtmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN