• Dolar Alış 6.0600TL
 • Dolar Satış 6.0358TL
 • Euro Alış 6.7614TL
 • Euro Satış 6.7344TL

E-İhracat için A’dan Z’ye kontrol listesi ve planlamadaki önemli adımlar nelerdir?

E-İhracat için A’dan Z’ye kontrol listesi ve planlamadaki önemli adımlar nelerdir?

Alışveriş yapmak için bugünlerde artık en yakın mağazayı aramıyoruz, en yakın dijital aygıtımıza ulaşıyoruz. Çevrimiçi perakende ekosistemi kararlı bir şekilde büyümesini sürdürüyor. Analitik firması eMarketer, çevrimiçi perakende satışların 2019 yılına kadar (küresel ortalamada) perakende satışların ’sinden fazlasını oluşturacağını düşünüyor.

Küresel Online Mağaza, hem de kapıya teslim, gerçek mi yoksa düş mi?

Dünya parmaklarımızın ucunda, ekonomik B2C teslimat seçenekleri, şeffaf hale gelen gümrükleme süreçleri, müsait fiyatlar ve binlerce mahsul seçeneği ve fazlasını dikkate alarak artık sadece vatan içinden alışveriş yapmıyoruz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya genelinde P’den fazla oranda online alışveriş yapan kullanıcılar, kendi ülkesi dışından alışveriş yapmaya amade ve bu deneyime müspet yaklaşıyor. Kısaca şunu diyebiliriz, her iki online müşteriden birisi öbür bir ülkeden sipariş vermiş ve bu nispet devamlı artıyor! (bkz: Nielsen Global Connected Commerce Report 2016 ve PWC Total Retail 2016)

Yurt Dışından Alışveriş Yaptım Diyen Katılımcıların Ülkeleri Ve Oranları

Bunu Tweetle: Rusya’daki online kullanıcılar, 2016 yılında Rusya dışından 6 Milyar USD üzerinde online alışveriş yaptılar ve toplamda 300 Milyon paket ülkeye giriş yapmıştır. Sınırları ortadan kaldırın, online mağazanızı bütün dünyaya açarak cironuzu arttırın! https://goo.gl/1G8cWx

E-İhracat operasyonum için nereden başlangıç vermeliyim?

Bir önceki yazımda E-İhracat nedir? Sunduğu fırsatlar, muafiyetler ve teşvikler nelerdir? konularında bilgiler paylaşmıştım. Bu imla içerisinde de E-İhracat yapabilmek için teknoloji, operasyon, muhasebe, depo, alıcı hizmetleri, satış ve pazarlama alanlarını dikkate alarak ne gibi hazırlıklarınız olmalı konusunda bilgiler paylaşacağım. Bazı işlem adımları işletmeniz özelinde farklı yaklaşımlar gerektirebilir ve en son adımda mesul departmanlarınızdan fikir/onay almanız en doğrusu olacaktır. B2CDirect’in uzman ekibi E-İhracat operasyonları üzerine sizlere ücretsiz destek olmaya amade ve sorularınız için her vakit support@b2cdirect.com adresine e-posta yazabilirsiniz.

Stratejik Planlar

Uzun devre hedefleriniz ve gerçekleştireceğiniz yatırımlar üzerine ön çalışma yapmanız önemlidir. Rakipleriniz kimlerdir, başarılı ve başarısız olay analizleri, vatan dışına açılırken 1. 2. 3. adımda satış yapacağınız ülkelerin belirlenmesi, bu ülkelerdeki vatan dışından alışveriş yapan alıcı kitlesinin (cross-border buyer) odaklandığı mühim değerler ve alışveriş deneyimleri, farklı ödeme seçenekleri, kapıda ödeme imkanı ve lokal para biriminde ödeme almanın önemi, müşterilerin ücretli teslimat ve ücretsiz teslimat beklentileri, alıcı iletişim kanallarının ve iletişim dillerinin belirlenmesi gibi konular üzerine çalışma yapılması ve en az 1 yıllık planlama oluşturulması biz uzmanlar tarafından önerilmektedir.

2020 yılında, hudut ötesi e-ticaretin yaklaşık 900 Milyar USD’lik işlem hacmine ulaşması bekleniyor. öbür bir nazar açısıyla küresel e-ticaret pazarının kabaca “’sini oluşturacaktır ve işlem gören her 5 USD’lik harcamanın 1 USD’si vatan dışı alışverişlerinde gerçekleşecektir. (bkz: Accenture Cross Border Ecommerce)

Bölgere Göre E-Ticaret ve E-İhracat (Cross-Border) İşlem Hacmi ve Oranları

Taktik Planlar
Kısa ve orta devre hedeflerinizi dikkate alarak, taktik planlarınız alıcı kazanma üzerine odaklanırsa ilerleyen dönemlerde aka faydalarını görebilir ve yatırımlarınızın hızlı şekilde dönüşlerini alabilirsiniz. Google Consumer Barometer sonuçlarına göre, vatan dışından alışveriş yapan müşteriler ilk sırada ve yüksek paydalarda uygun/indirimli fiyatlar ve mahsul çeşitliğine odaklanmaktadır.

Müşterileri Vatan Dışından Alışveriş Yapmaya Motive Eden Unsurlar

B2CDirect’in uçtan uca tasarlanmış ve müşterinizin kapısına teslim lojistik çözümleri sayesinde stratejik ve taktik planlarınızı en verimli şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 6.99 EUR’dan başlayan uluslararası kapıya teslimat çözümleri sayesinde, sunacağınız ücretsiz kargo seçenekleri ile Rusya, Ukrayna, Almanya, Fransa, İngiltere, Amerika (USA), Kanada, Avustralya ve toplamda 230 ülkeden milyonlarca müşteriye ulaşmanız artık daha kolay!

Satış Öncesinde yapılması gereken hazırlıklar nelerdir?
Başarılı bir E-İhracat operasyonu yönetebilmek ve yüksek alıcı memnuniyeti oluşturabilmek adına satış öncesi yapılması gereken hazırlıklar için aşağıda bir denetim listesi oluşturduk.

 • İhracatçılar Birliği Kaydı

E-İhracat gönderilerinde bedelli ETGB oluşturulur ve siparişin (paketin) Türkiye’den çıkışı resmi dışsatım olarak gerçekleşir. Bu yüzden, ihracatcı firma (yani işletmeniz) adına gümrüklerde dosya kaydı açılması gerekir ve ihracatçılar birliği kaydı zorunludur. İşletme bilgilerinizi (şirket ünvan, vergi no vb.) ve kayıtlı olduğunuz ihracatçılar birliği bilgilerini sağlamanız dahilinde B2CDirect’in uzman ekibi ihracatcı firma kaydınızı gümrüklerde ücretsiz olarak oluşturur.

Aşağıdaki tabloda Türkiye’deki ihracatçı birlikleri adres ve iletişim bilgileri yer almaktadır. Genellikle hepsinde bir ödenti ücreti vardır ve yıllık 200 TL civarındadır. Üyelik kolaydır ve şirket bilgilerinizi, imza sirküleri vb. tam amade ettiğiniz taktirde 1 saat gibi kısa bir sürede kaydınız yapılır.

 • Resmi Fatura ve Proforma Fatura Tasarımları

E-İhracat gönderilerinde bedelli ETGB oluşturup şirketiniz adına dışsatım yapıldığı için resmi satış faturası olması zorunludur. Mümkün olan durumlarda bizim önerimiz, fatura başlıklarının Türkçe ve İngilizce tasarlanarak, indirim, teslimat ücreti ve dışsatım rejimlerine yönelik bilgilere de yer vererek aşağıda misal faturaki gibi bir tasarımda olmasıdır. Böylelikle hem Resmi Satış Faturası hem de varış (alıcı) ülkesindeki gümrüklerde Proforma Fatura olarak kullanılabilir.

 • Satılabilecek veya Teslimatı Yapılabilecek Ürünlerin Belirlenmesi

B2C olarak (direkt müşteriniz adına) yapılan gönderilerde çoğu ürünün satışı ve teslimatı sorunsuz gerçekleşir ama mahsul kısıtlamaları olup olmadığını görmek için satış yapmak istediğiniz ülkelerin kısıtlı ve yasaklı ürünler listesine bakmanız faydalı olacaktır. Tecrübelerimizden yola çıkarak, genellikle Güzellik ve Kozmetik Ürünleri, Tüketici Elektroniği Ürünleri, Sağlık Ürünleri kategorilerinde kısıtlamalar olduğu görülmektedir.

B2CDirect’in uluslararası teslimatlarda uygulamaya aldığı kısıtlanmış kalemler: tütün ürünleri, sanat eserleri, mücevherat, para, cam, değerli metaller, antikalar, besin dışı hayvansal ürünler, kürk ya da öbür değerli eşyalar, şarap, bira, alkollü içkiler (çekler ve nominal değeri ile herhangi bir fiş dahil) değerli evrak, diri veya ölü hayvanlar, balıklar, kuşlar veya herhangi bir çeşit öbür diri organizma, donmuş veya bozulabilen besin ya da, öbür bozulabilir ürünler, parfüm veya kolonya (hava yoluyla yapılacak taşımalarda aynı sevkiyatta 100 ml’den fazla yekün hacme sahip olanlar), düzmece mallar, gerçek veya taklit ateşli silahlar veya öbür silahlar, bir metreden uzun olan herhangi bir koli (ya da kıyı uzunluklarından herhangi bir tanesi bir metreden uzun olanlar) olan mahsul veya paketlerdir. Bu mahsul veya paketlerin teslimat operasyonları mümkündür ama yüksek performans için öncesinde planlama yapılması gereklidir.

 • E-Ticaret / Online Mağaza Yazılımı ve Teknik İmkanlar

Her ülkeye hususi mahsul satış fiyatı, döviz kur seçimi, farklı teslimat ücretleri tanımlanabilmesi, sayfanızın farklı dillerde yayın yapabilmesi, ürüne ait GTİP ve çeviri girişleri, bazı ürünlerin veya kategorilerin teslimat ülkesini dikkate alarak satışa kapatılabilmesi, ülkelere göre farklı promosyon veya indirimlerin tanımlanabilmesi, ödeme (checkout) sayfasında ülkeye ve sepet tutarına/kurallarına göre gümrük vergisi ve harçlar hesaplanabilmesi ve son olarak uluslararası teslimat iş ortağı (örn: B2CDirect) entegrasyonu gibi teknik konularda sahip olduğunuz yazılımın size sunabildiklerini araştırmanız, test etmeniz önemlidir.

 • Gümrük Vergileri Ödenmiş mi? / Ödenmemiş mi?

Yüksek adetlerde ve karlı E-İhracat satışları için alıcı memnuniyeti hayli önemlidir. Müşterileriniz tarafında oluşacak negatif durumlardan ötürü yaptığınız reklam, pazarlama yatırımları bir noktada boşa gidebilir ve uzun vadede operasyonlarınızın karlılığını etkiler. Müşteriler tarafında olumsuzluk oluşturan ilk sebepler arasında oluşan süpriz masraflar gelmektedir. şayet müşteriye net bilgi verilmemiş veya satış sözleşmesinde kabul edilmemiş ise ve sonrasında oluşabilecek gümrük vergileri, gümrükleme masrafları, ekstra teslimat masrafları, aracılık masrafları gibi şeyler negatif bir deneyim oluşturacaktır.

Gümrük Vergileri Ödenmiş Teslimat (DDP – Delivered Duty Paid): Gümrük Vergisi ve Harçlar hesaplanır ve tarafınıza (şirketiniz adına) fatura edilir. Müşteriniz (Alıcı) için süpriz gümrük masrafları çıkmaz ve böylelikle maksimum alıcı memnuniyeti sağlayabilirsiniz.

Gümrük Vergileri Ödenmemiş Teslimat (DDU – Delivered Duty Unpaid): Gümrük Vergisi ve Harçlar varış noktasındaki gümrükte hesaplanır ve müşteriniz (Alıcı) ile iletişime geçilerek ödeme yapması talep edilir. Müşterinin mümkün itirazları veya siparişini iptal etmesi durumunda paketin gümrüklemesi yapılamaz ve iade yapılması zorunlu olabilir ve şirketiniz adına (mecburi) iade masrafları çıkabilir.

 • Uçtan Uca Tasarlanmış Teslimat Operasyonu

Yurt dışı teslimatlarında çalışacağınız iş ortağı seçiminiz hayli önemlidir ve müşterilerinize laf verdiğiniz teslimatı hızlı ve sorunsuz gerçekleştirebilmeniz adına uçtan uca tasarlanmış hizmetlerin seçilmesi önerilmektedir. Siparişin (paketin) vatan dışı teslimat operasyonunda, 1) sanal veri yönetimi ve noksan verilerin tamamlanması 2) deponuzdan alınması 3) Türkiye’de gümrüklenmesi 4) hedef (alıcı) ülkeye transferi 5) hedef (alıcı) ülkesinde gümrüklenmesi 6) müşterinize son teslimatın yapılması gibi mühim operasyon adımları vardır. şayet ki iş ortağınız ile bütün bu adımları tek bir sözleşme/merkezi idare ile gerçekleştiremiyorsanız ve bazı operasyon adımlarında çalışmanız gereken farklı iş ortakları var ise bu durumda operasyonların birbiri ile uyumu ve durmadan ilerleyerek çalışması hayli önemlidir.

B2CDirect’in merkezi idare imkanı sunduğu, eşsiz ve uçtan-uca tasarlanmış E-İhracat teslimat ve lojistik çözümleri sayesinde; siparişler (paketler) deponuzdan teslim alınır, gümrükleme işlemleri tamamlanır ve 230 farklı ülkedeki müşterilerinizin kapısına kadar teslim edilir.

 • Ödeme Seçenekleri ve Entegrasyonu

Türkiye’deki müşterileriniz kredi kartıyla ile ödeme yapabilir ancak öbür ülkelerdeki müşteriler farklı ödeme yöntemlerini ve aynı zamanda kendi lokal para birimlerinde ödemeyi tercih edebilir. Örneğin; Almanya’da online alıcı banka havalesi, banka kartı veya otomatik ödeme yöntemiyle ödeme yapmayı tercih etmektedir. Rusya kapıda ve para ödemenin en yaygın kullandığı ülkelerden biridir ve mahalli kiosklardaki para ödemelerle çalışan “e-cüzdanlar” veya “kiosklar” ile yaparlar. Yüksek alıcı memnuniyeti ve milyonlarca alıcı potansiyeline ulaşabilmek için lokal ödeme çözümleri kullanmanız önerilmektedir. (bkz: Nielsen Global Connected Commerce Report 2016)

Lokal ödeme çözümleri ve entegrasyon kolaylığı konusunda Türkiye’de iyzico ve PayU başarılı örnekler arasındadır ve yüksek alıcı memnuniyeti sunabilmek adına bu çözümler tercih edilebilir.

Bölgelere Göre Online Müşteriler Tarafından Tercih Edilen En Popüler Üç Ödeme Yöntemi

 • Mobil Uyumluluğun Önemi

Sınır ötesi e-ticaret deneyiminde mobil uyumluluk mühim bir faktördür. Tüketici mobil cihazını kullanarak kolaylıkla online duruma geçebilir ve her vakit ve her yerde bir ürünü arama veya satın alma eğiliminde olabilir. Online satış sayfanızın kullanıcı dostu bir deneyim sağlamak için aşağıdaki tasarım/içerik ekranlarında mobil uyumlu olması yarar sağlayacaktır.

  • Dokunabilirlik Dostu: Hataları önlemek için bütün düğmelerin, bağlantıların ve harekete geçirici mesajların müsait ebat ve kıyı boşluğuna sahip olduğundan emin olun.
  • Metinli Telefon Numaraları: Kullanıcıların arama yapmak için dokunduğundan veya bir arkadaşıyla paylaşmak için numarayı kopyalayıp yapıştırabilmeleri için bütün telefon numaralarının metin olduğundan (resim olmadığından) emin olun.
  • Görsel İçerik: Mobil web siteleri genellikle devinim halindeyken ve fazla daha ufak ekranlarda görüntülendiğinden, uzun metni okumaktan çok, infografik ve videolar gibi görsel içeriği kullanmayı tercih ediniz.
  • Ana Gezinti: Menü öğelerinin etrafındaki dolguları arttırın, böylece kullanıcının menü öğelerini okuması ve dokunması kolaylaşacaktır.
  • Formlar: Formu girdi alanlarını artırın, böylece form girişleri daha basit yapılabilir.
 • Bilgi Bankası ve Hakkınızda Sayfaları

Bilgi bankası için bir ürün, hizmet, bölüm veya konuyla ilgili kendi kendine hizmet sunabilen çevrimiçi bir kütüphane diyebiliriz. Vatan dışından online müşterileriniz, işletmenizin hizmet dışı olduğu saatlerde sayfanıza ulaşabilir ve bilgi almak isteyebilir. Tasarlayacağınız bilgi bankası sayesinde sıkça sorulan sorular, merak edilen konular ve detaylar üzerine kısa bilgiler aktarabilirsiniz.

Hakkımızda veya Şirket Hakkında sayfasında mutlaka işletmenizin resmi müessese bilgileri, iletişim ve adres bilgileri olmasını tavsiye ediyoruz. Böylelikle vatan dışından online sayfanıza erişen müşterilerinize beklentileri olan güveni daha iyi sağlayabilirsiniz. Şirket Resmi Ünvanı, Açık Adres, Telefon, Sicil Kayıt Numarası, Yetkili Müdür, Vergi Dairesi, Vergi Numarası gibi bilgilerin olması önerilmektedir.

Satış Sonrasında yapılması gereken hazırlıklar nelerdir?

Müşterinizin siparişini, laf verdiğiniz şartlarda teslimatını tamamlamış olabiliriz ama müşterinin satış sonrası talepleri olabilir. Yüksek alıcı memnuniyeti oluşturabilmek adına satış sonrası yapılması gereken hazırlıklar için aşağıda bir denetim listesi oluşturduk.

 • Sipariş ve Ödemenin İadesi

Yurt dışından sipariş veren müşterilerinize ait uluslararası iadeler şayet ki doğru planlanmaz veya doğru iş ortakları ile yürütülmez ise gerçek bir kafa ağrısına dönüşebilmektedir. Alıcı kazanımı için uygulanan düşük kar marjları, alıcı memnuniyeti için kabul edilen uluslararası iade masrafları kısa bir sürede aka bir masraf kalemine dönüşebilir.

Gerek yüksek alıcı memnuniyeti için, gerek de işletmenizin karlılığı ve sürdürülebilirliği olması için, detaylı düşülmüş bir iade politikası, lojistik adımlarının önceden tasarlanması, hangi senaryolarda iadelerin kabul edilebileceği ve ne çeşit iade masraflarının müşteriye ait olacağının şeffaf ve net şekilde belirtilmesi gibi çalışmaların yapılması hayli önemlidir.

Net, şeffaf ve esnek olmayan iade politikası satış kayıplarına neden verecektir. ComScore tarafından yapılan bir ankete göre vatan dışından alışveriş yapan müşterilerin sepet sayfasını bırakıp çıkmalarının en yaygın ikinci sebebi iade politikası sebepleri olmuştur.

 • Müşteri Hizmetleri

Şirketinize ait bilgiler, belgeler, ödeme ve teslimat yöntemleri ve daha birçok bilgi online sayfanızda basitçe yer alabilirken, vatan dışından sayfanıza ulaşan müşterilerinizin sizinle direkt irtibata geçmek isteyebileceği anlar da olabilir. Bunun farkında olarak, müşterinizin iletişim kurabileceği kanalları iyi şekilde belirlemeli ve müşterinin anlayabileceği dilde iletişim kurabilecek ekibinizi amade etmelisiniz.

Kendi ülkeleri dışındaki öbür ülkelerden yoğun şekilde alışveriş yapan kitlelere baktığımızda ilk sırada İngilizce’nin popüler kullanıldığı görüyoruz ve ekibinizde mutlaka en az bir kişinin yetkin seviyede yazarak veya konuşarak İngilize iletişim kurabilmesi müşteriniz tarafında iyi bir itimat izlenimi oluşturacaktır.

İncelediğimiz örnekler ve yaşadığımız tecrübelerden yola çıkarak, müşterinizi, alıcı hizmetleri ekibiniz ile iletişime geçme talebi/isteği en fazla satış sonrası süreçte olmaktadır. Teslimatın gecikmesi, ürünün defolu çıkması, iade talebi, değiştirme talebi birçok konuda yazılı veya sözlü iletişime geçme talepleri olmaktadır. Müşteriniz tarafında satış sonrasında yaşatacağınız müspet bir deneyim kesinlikle tekrar-tekrar online sayfanıza gelip alışveriş yapmasına neden verecektir.

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN