• Dolar Alış 5.4823TL
  • Dolar Satış 5.4604TL
  • Euro Alış 6.2239TL
  • Euro Satış 6.1991TL

Dünyanın yeni e-ticaret hedefi: Mutfak

Dünyanın yeni e-ticaret hedefi: Mutfak

Türkiye’de hızla gelişen e-ticaret sektörünün tesir ettiği en mühim alanlardan biri hiç şüphesiz FMCG yani hızlı tüketim ürünleri sektörü. Webrazzi E-Ticaret 2018‘e katılan BiSu‘nun kurucusu Ergin Üner, GazeteEkmekSüt‘ün kurucusu Sonay Berktaş ve FMCG’nin en aka markalarından Unilever‘ın E-Ticaret Müdürü Emre Yusufoğlu, konuyla ilgili olarak Ahmet Buğra Ferah‘ın sorularını yanıtladı.

BiSu‘nun kurucusu Ergin Üner, geçen sene 100 bin tane satılan ürünün geçen yıla göre iki katına çıktığını belirtirken cirosunu da bir buçuk yılda 8 katına çıkardığını söyledi. Günlük sipariş adedini 7 bin olarak belirten Üner’in BiSu’yla pazara yenilik getirmek istiyor. Şimdilik sadece su satışına devam ederken ilerleyen zamanlarda daha farklı planlarının olduğunu ama bunun için biraz daha büyümek istediklerini söyledi. Şimdilik 4’ü test olmak üzere 16 şehirde hizmet veren BiSu, önümüzdeki günlerde e-ticaret sektöründe mutfağın daha çok gelişeceğini de belirtti.

Kapıcılığı dijitalleştiren GazeteEkmekSüt‘ün kurucusu Sonay Berktaş ise ürünlerin sabah yedi buçukta teslim edildiğini, yeni kuşak toplu ev projelerinde kapıcı bulunmadığı için böyle bir platforma gereksinim duyulduğunu söyledi. Temel ürünler olan gazete, ekmek ve süt üzerine odaklanan platform, şimdilik Ankara ve İstanbul’da hizmet veriyor. En çok satılan ürünler şehre ve hizmet verilen sitelere göre değişkenlik gösteriyor. Berktaş ayrıca, ürünlerin günlük olarak bırakılıyor olmasının daha az gramaj tüketimini artırdığını belirtti. Ayrıca GazeteEkmekSüt’ün ilerleyen süreçte anlık teslimat yapabileceğini de söyledi.

Unilever’den Emre Yusufoğlu ise 150’den çok ülkede etkinlik göstermelerinin Unilever’in Türkiye’de önünü açtığını, en doğru e-ticaret için bütün departmanların bir arada çalışması gerektiğini söyledi. Dünyada Dollar Shave Club’ı satın saha Unilever’in Türkiye’deki hedefi ise biraz daha farklı. Dünyada 100’ün üzerinde markası olan şirketin Türkiye pazarında ise 26 ürünü bulunuyor. Emre Yusufoğlu, Türkiye’de olmayan ürünlerden birkaçının yerli e-ticaret pazarına gireceğini belirtti.

Platformlar 2018 hedeflerini de açıklamayı ihmal etmedi. BiSu şu anda devam ettiği Unicef’in sosyal mesuliyet projesiyle 12 bin çocuğa ulaşmayı hedeflerken, GazeteEkmekSüt bu pazarda ivme kazanmayı, Unilever ise daha çok kişiye daha acele ulaşmayı hedefliyor.

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN