• Dolar Alış 5.8898TL
 • Dolar Satış 5.8663TL
 • Euro Alış 6.6063TL
 • Euro Satış 6.5799TL

Amerika’da Neler Oluyor?

amerika'da neler oluyor

Geçtiğimiz bir kaç gün Amerika Birleşik Devletleri açısından takip edilmesi oldukça güç günler getirdi. Yeni Başkan Donald Trump’ın henüz ilk haftasına sığdırdığı 15 kanun hükmünde kararname (executive order) seçimde dile getirilen vaadlerin bir bir yerine getirilmesi için Trump’ın aciliyetle aldığı kararlar olarak öne çıktı. Bu süreç içerisinde Trump’ın bizim de geçtiğimiz hafta duyurduğumuz 7 müslüman ülkenin vatandaşlarına ülkeye giriş yasağı koyması ise hem ABD içinde hem de yurtdışında bardağı taşıran son damla oldu. Ülke çapında hemen her eyalette yükselen protesto sesleri, son olarak 16 eyaletin resmi kınamasıyla beraber bürokratik ve siyasi çalkalanmalara da gebe hale geldi. İşte Amerika’da son bir haftada olanlar ve son kararın Türkler için ne anlam ifde edebileceğine dair bir derlememiz.

 

Önce Kapılar Kapandı

ABD’nin kapıları sığınmacılara kapandı. ABD Başkanı Donald Trump, imzaladığı son başkanlık kararnamesiyle Suriyeli sığınmacıların kabulünü ikinci bir emre kadar durdurdu. Müslüman ülkelerden sığınmacıların girişini de geçici olarak yasakladı.

indir

ABD’nin yeni Savunma Bakanı James Mattis’in yemin töreninin ardından Pentagon’da imzalanan “Yabancı Teröristlerin Birleşik Devletler’e Girişinden Ulusun Korunması” başlıklı kararname ile:

 • Sığınmacı Kabul Programı’nda (USRAP) gerekli değişiklikler yapılana kadar Suriyeli sığınmacıların ülkeye girmesi durduruldu,
 • Terörle bağlantılı bazı Müslüman ülkelerden sığınmacı kabulü 90 günlüğüne askıya alındı,
 • Tüm mültecilerin Amerika’ya girişi 120 gün boyunca askıya alındı. Hali hazırda onaylanan mülteciler için ek güvenlik taraması istendi.

Öte yandan Trump katıldığı bir televizyon programında, Ortadoğu’dan gelecek Hıristiyan sığınmacılara öncelik verileceğini de açıkladı.

Kararnamaye uluslararası arenada ilk tepki İran’dan geldi. Tahran yönetimi, ülkeye ABD vatandaşı girişini yasaklayacağını duyurdu. Yapılan açıklamada, kararnamenin Müslüman dünyasına hakaret olduğu ifadeleri yer aldı.

 

 

Kararın Üzerine Ülkeye Ulaşan Bu Ülke Vatandaşı Kişiler Havaalanlarında Gözaltına Alınmaya Başladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın mülteci ve göçmenlerin ülkeye girişini sınırlandıran kararnameyi imzalamasının ardından New York’a gelen 2 Irak vatandaşının havalimanında gözaltına alındığı bildirildi.

John F. Kennedy Havalimanı’na Hameed Khalid Darweesh ile aider Sameer Abdulkhaleq Alshawi pasaport kontrolü sırasında vizeleri olmasına rağmen gözaltına alındı.

ABD basınında yer alan haberlerde, Darweesh’in 10 yıldır Irak’ta ABD hükümeti için çalıştığı, Ashawi’nin ise Amerikan müteahhitlik şirketinde görev yapan eşi ve çocuğunu görmek için ABD’ye geldiği belirtildi.

ABD’li birçok avukat ise gözaltına alınan Irak vatandaşlarının serbest bırakılması ve Trump’ın mültecilerin ve bazı Müslüman ülkelerinin vatandaşlarının ülkeye girişini engelleyen kararının durdurulması için dava açtı.

Kahire Uluslararası Havaalanı kaynaklarından alınan bilgiye göre, ABD vizesi bulunan 4 kişilik Iraklı aile, New York’a gitmek üzere işlemlerini gerçekleştirmek için evraklarını teslim ettiği sırada, New York’taki Kennedy Havaalanı’ndaki yetkililer, ülkeye girişleri yasak olduğu gerekçesiyle Mısır tarafından Iraklı ailenin uçuşunun yasaklanmasını istedi. Iraklı ailenin ülkeye girişinin neden yasaklandığıyla ilgili bilgi verilmedi.

Güvenlik kaynakları ise Mısır-ABD arasında uygulanan prosedür gereği, Mısır’dan New York’a gidecek yolcuların isimlerinin, gerekli güvenlik araştırmasının yapılması için ABD’ye gönderildiğini kaydetti.

 

Mahkeme Çok Geçmeden Kararı Askıya Aldı

Bir federal mahkeme 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya alarak, havalimanlarında gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar verdi.

New York federal mahkemesinde görülen duruşmada, Federal Hakim Ann Donnelly, sınır dışı kararının “onarılmaz bir zarara” neden olabileceği gerekçesiyle ABD’ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD’de kalması yönünde karar aldı.

 

Tüm Olanların Ardından Ülkede Protestolar Başladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelişinin ilk haftasında, Irak, Suriye, İran, Sudan,  Libya, Somali and Yemen vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklamasının ardından, Los Angeles Uluslararası Havalimanı’nda ve San Francisco Havalimanı’nda gözaltına alınan kişiler için gösteri düzenlendi.

Los Angeles’ta bir grup aktivist ve hukukçu öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce gösterici, LAX Havalimanı’nnda gözaltına alınan 7 kişinin serbest bırakılması için eylem yaparak Trump’ın kararını protesto etti.

Protestoda, “Nefrete hayır, korkuya hayır, mülteciler hoş geldiniz”  sloganları atılırken, eylemci grup ellerinde mumlar ve pankartlarla gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti.

Gösterilere katılan Müslüman ABD’lilerden biri “Biz buradayız” bir kız çocuğu ise “Ellerini ailemin üzerinden çek” yazan pankarlar taşıdı.

SFO Havalimanı’nda toplanan yüze yakın aktivist ve avukat Trump’ın kararını ve gözaltıları protesto etti. Havalimanında yakınlarını bekleyenlerle görüşerek gözaltında tanıdığı bulunanları tek tek tesbit eden grup, bu kişilere hukuki destek teklifinde bulundu.

Öte yandan, ABD Gümrük ve Muhafaza memurları SFO Havalimanındaki gözaltıları reddederken, protesto için havalimanına gelen avukatlardan Susie Hwang, İranlı üç kişinin gözaltında olduğuna dair bilgi aldıklarını aktardı.

İran’dan geldiği öğrenilen Mehdi Rad isimli şahsın SFO Havalimanı’nda üç saat tutulduktan sonra serbest bırakılması ise göstericiler tarafından sevinçle karşılandı.

 

İş ve Sanat Dünyası ile Resmi Makamlar da Protestolara Katıldı

Trump’ın kararını protesto edenlerin arasında sivil toplum kuruluşları ile Apple, Facebook, Google, Uber ve Lyft gibi firmalarının yanı sıra çok sayıda Amerikalı yıldız da yer alıyor. Yıldız isimler sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden Trump’a tepki gösterdi.

Tepki gösterenler arasında Google CEO’su, Hindistan Asıllı Sundar Pichai de var.

 

Siyahi yapımcı ve yazar Russel Simmons mesajında “Onlarca yıl dini tolerans için çalıştım. Müslüman yasağı bu ülkenin üzerine kurulduğu her şeye karşı. Utanç verici.” ifadesini kullandı.

Şov yıldızı Kim Kardashian West de Amerikalıların en fazla başka bir Amerikalı tarafından öldürüldüğünü gösteren bir istatistiki bilgiyi paylaştı.

“Amerika gözlerimizin önünde harabeye döndü” ifadesini kullanan şarkıcı Rihanna da “iğrendim” paylaşımında bulundu.

Yönetmen Michael Moore, şarkıcı Miley Ray Cyrus ve sinema oyuncusu Kerry Washington, Trump’ın kararına karşı çıkan diğer isimler arasında bulunuyor.

Bunlara ek olarak 16 eyalet mahkemesi de kınama yazısı yayınladı. Bu eyaletler şöyle: Kaliforniya, New York, Pensilvanya, Washington, Massachusetts, Virginia, Oregon, District of Columbia, Connecticut, Illinois, New Mexico, Maryland, Vermont, Hawaii, Maine, Iowa

 

Protestolar Beyaz Saray’a Kadar İlerledi

Başkent Washington’da da Beyaz Saray önündeki La Fayette Park’ta toplanan binlerce kişi, Trump yönetiminin sığınmacı ve göçmenler konusundaki politikalarına sert tepki gösterdi.

Beyaz Saray önünden öğle saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan kalabalık kısa süre içinde binlerce kişiye ulaştı. Protestocular eylemde ‘Hepimiz Müslümanız’ şeklinde pankartlar açarak, Müslümanlarla dayanışma gösterdiler, ‘İslamofobi’nin Amerikan değerlerine aykırı olduğu şeklinde mesaj verdiler.

Amerika’nın göçmenler ülkesi olduğuna işaret eden protestocular, nefrete ve korkuya yer olmadığı, sığınmacılara kucak açılması gerektiği şeklinde sloganlar attılar.

Beyaz Saray önündeki eylemin ardından Kongre binasına doğru yürüyen protestocular, daha sonra olaysız şekilde dağıldılar.

 

Peki tüm bu olanlar Türkler’i nasıl etkiler?

New York Barosu göçmenlik ve ticaret avukatı Cahit Akbulut, Trump’ın aldığı kısıtlama kararının Amerika’nın değerleriyle örtüşmediğini söyledi. Akbulut, kısıtlamalarla ilgili Türk vatandaşlarının durumunu da değerlendirdi.

Akbulut, Trump’ın göçmenlerle ilgili kısıtlama kararına ilişkin şunları söyledi:

“Bu durumda Türk vatandaşlarının durumu ne olacak diye değerlendirirsek; Türkiye yasak konulan Müslüman ülkeler arasında yok. Suudi Arabistan, Katar gibi ülkeler de bu kısıtlamaların getirildiği ülkeler arasında yok. Türk vatandaşları olarak Amerika’ya girişlerinde şu anda bir engel söz konusu değil. Turistik seyahat edenlerin, çalışma izinli olarak veya değişik vize statüleriyle ABD’de yaşayan Türklerin bu kısıtlamalara tabi olması söz konusu değil.”

Akbulut, son durumu tam bir kargaşa olarak nitelendirirken, göçmenlerle ilgili sıkıntılı bir döneme girileceğine dikkat çekti. Akbulut, “Genel olarak baktığımızda Başkan Donald Trump’ın seçim öncesi vermiş olduğu kararları göreve başladıktan sonra uygulamaya geçirmiş olduğunu görüyoruz. Tabi ki Trump bunları yapmak zorundaydı. Seçim öncesi bunları yapacağını söyleyerek oy aldı. Burada bir kargaşa söz konusu. Kapıdan kimler döner. Kapıya gelenlere hangi şartlar uygulanır. Bunlar önümüzdeki günlerde bir belirginlik kazanacak. Önümüzde bizi iyi günler beklemiyor. Sıkıntılı günler bizi bekliyor. Ama bir şeyi unutmamak lazım Amerika göçmenler ülkesi. Her ne kadar Trump göçmenlere karşı olsa da almış olduğu oylar yüzde 50’nin üzerinde değil. Amerika’nın çoğunluğu Trump’a karşı bir politikayı destekliyor. Bu yüzden Trump’ın politikalarını bütün Amerika destekliyor diyemeyiz“ dedi.

Cahit Akbulut
Cahit Akbulut

 

Trump’ın Müslüman göçmenlere yönelik almış olduğu kararların sürdürülebilir politikalar olmadığını savunan Akbulut şöyle devam etti:

“Göçmenlikle ilgili organizasyonlar, sivil toplum örgütleri bu kararları protesto ediyor ve etmeyi sürdürecek. Tüm bu olanların önümüzdeki bir kaç ay içerisinde sakinleşip, oturacağını düşünüyorum. En azından uygulanan bu kararlar Trump’ın seçmenlerine verdiği sözlere tutmasını sağlayacak. 90 ve 120 günlük kısıtlama kararlarında önümüzdeki dönemlerde bazı geri adımlar söz konusu olacak. Amerika göçmenlik üzerine kurulmuş bir ülke. Özgürlükler üzerine kurulmuş bir ülke. Uygulamalar bu görüşe karşı olamaz. Trump, Meksika’ya duvar örme konusunu da gündeme getirdi. Gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilmiyoruz. Ama yapacağım diye ayağa kalktı ve yapmaya teşebbüs etti. Aynı şekilde de göçmenlere kısıtlamalarla ilgili olan iddialarını ortaya koydu. Ama tüm bunlar başkanın demesiyle olmuyor. Çoğu kararların Senato ve Kongre’den geçmesi gerekiyor. Aklı başında olan parlamenterlerin bu tür kararlara evet diyeceğini düşünmüyorum. Bu tür kararların uygulanmasına daha fazla müsade edeceklerini düşünmüyorum. Uzun vadede bu tür uygulamalar yerine oturup gerçek Amerikan politikalarıyla örtüşür bir hale dönüşecektir.”

 

_______________________________

Kaynaklar:

 1. Trump Amerika’nın Kapılarını Kapattı, (28 Ocak 2017), Amerika’nın Sesi
 2. Trump İmzası Sonrası İki Iraklı’ya Havalimanında Gözaltı, (28 Ocak 2017), Dünya Gazetesi
 3. Mahkeme Trump’ın Göçmen Kararını Askıya Aldı, (29 Ocak 2017), Haber7
 4. Beyaz Saray Önünde Trump Karşıtı Protesto, (30 Ocak 2017), Amerika’nın Sesi
 5. Amerika’da 16 Eyaletten Trump’a Karşı Kınama Geldi, (30 Ocak 2017), Posta Gazetesi
 6. Trump’ın Seyahat kısıtlamaları Türkler’e Nasıl Yansıyacak?, (29 Ocak 2017), Amerika’nın Sesi

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN