• Dolar Alış 5.7117TL
  • Dolar Satış 5.6889TL
  • Euro Alış 6.4041TL
  • Euro Satış 6.3785TL

Alabama’da kürtaj yasaklanıyor mu?

Pro-choice supporters protest in front of the Alabama State House as Alabama state Senate votes on the strictest anti-abortion bill in the United States at the Alabama Legislature in Montgomery, Alabama, U.S. May 14, 2019.  REUTERS/Chris Aluka Berry - RC1C1B98D9F0

Alabama’da kürtajı yasaklamak için 25 kişi oy kullandı. Amerika’nın geri kalanını yansıtıyorlar mı? 

 

Salı günü, Alabama’daki 25 beyaz erkek Cumhuriyetçi, annenin fiziksel ya da zihinsel sağlığı tehlikede olmadığı sürece, hamileliğin her aşamasında eyalette kürtaj yasağını oyladı. Vali Kay Ivey tasarıyı imzalarsa, ülkedeki en kısıtlayıcı kürtaj yasası olacak.

2019’da bir düzine eyalet, daha sıkı kürtaj yasalarını kabul etti ya da kabul ettirmeye teşebbüs etti. Neil Gorsuch ve Brett Kavanaugh’un Yüksek Mahkemeye atanmasıyla, kürtaj karşıtı eylemciler ve muhafazakar milletvekilleri, yasakların, yüksek mahkemeyi bir kadının kürtaj hakkını tanıyan Roe v. Wade’i devirmesine yol açabilecek davalara yol açacağına bahse giriyor.

Fakat oylama, son kürtaj yasaklarının çoğu, Amerikalı’nın inançlarına uygun olmadığını gösteriyor.

Rutgers Üniversitesi Amerikan Kadın ve Siyaset Merkezi müdürü Debbie Walsh, “Ulusal oylamaya bakarsanız, Amerikan halkının olduğu yer burası değil ve açıkçası Cumhuriyetçilerin olduğu yerde bile değil, bunun sertliği oldukça şok edici” dedi.

 

Amerikanlar kürtaj hakkında ne düşünüyor?

ABD’deki yetişkinlerin yaklaşık% 60’ı, Pew Araştırma Merkezi’nden yapılan bir 2018 ankete göre, kürtajın tüm durumlarda ya da çoğu durumda yasal olması gerektiğini söylüyor. Amerikanların % 79’u kürtajın en azından bazı durumlarda yasal olması gerektiğine inanıyor.

Kâr amacı gütmeyen, şahıs olmayan bir kuruluş olan Kamu Din Araştırmaları Enstitüsü’nün 2018 anketine göre, Amerikalıların yalnızca% 14’ü, Güneyliler’in% 16’sı ve Cumhuriyetçilerin% 20’si kürtajın yasadışı olması gerektiğine inanıyor.

 

Partizan görüşleri
Pew’e göre, Cumhuriyetçilerin üçte birinden fazlası kürtajın yasal ya da çoğu durumda yasal olması gerektiğine inanıyor.

 

Cinsiyete göre görüşler
Pew’e göre, erkekler ve kadınlar kürtaj konusunda benzer görüşlere sahipler: Kadınların% 60’ı ve erkeklerin% 57’si bunun ya da çoğu durumda yasal olması gerektiğini söylüyor.

 

Dini Görüşler
Pew’e göre, Katoliklerin yarısından fazlası, beyaz Protestanların % 70’inin de düşündüğü gibi, kürtajın neredeyse tüm durumlarda yasal olması gerektiğini düşünüyor.

10 Katolik seçmenden altısı, seçkin bir inanç örgütü olan Katolik Seçimi’ne göre kürtajın ahlaki bir seçim olabileceğine inanıyor.

Kamu Din Araştırmaları Enstitüsü’ne göre, Katoliklerin% 15’i ve bazı protestan ilkelere aşırı bağlı olan beyaz Evanjelistlerin % 28’i kürtajın her durumda yasadışı olması gerektiğine inanıyor.

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

 

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN