• Dolar Alış 5.7728TL
  • Dolar Satış 5.7498TL
  • Euro Alış 6.3865TL
  • Euro Satış 6.3610TL

ABD’NİN SKANDAL KARARI TÜM DÜNYADA TEPKİ ÇEKTİ

Kararname
ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye sınırındaki “Golan Tepeleri üzerinde İsrail hakimiyeti ülkemiz tarafından resmen tanınmıştır” kararnamesi tüm dünyada tepki çekti. Kararın imzalanmasıyla Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Türkiye, Birleşmiş Milletler, Rusya ve İngiltere’den de tepkiler gecikmedi.

 

NETANYAHU TEŞEKKÜR ETTİ

Deklarasyon sürecinde Trump’ın yanında olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise bu önemli kararından dolayı ABD Başkanı’na minnetlerini dile getirdi. Bundan böyle Golan Tepeleri’nin daimî kontrolünü sağlayacaklarını ifade eden Netanyahu, bölgenin İsrail askerleri tarafından Suriye’ye karşı meşru müdafaa amacıyla adil bir şekilde ele geçirildiğini söyledi.

FİLİSTİN

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Trump’ın kararına “Filistin’in Kudüs üzerindeki egemenliğine ya da herhangi bir Arap toprağına dokunan hiçbir karar meşru değildir.” diyerek tepki çekti.

SURİYE: KARAR MEŞRU DEĞİL

ABD tarafından verilen bu kararın açık bir şekilde egemenliklerine yapılan bir saldırı olduğunu ifade eden Suriye hükümeti ise bu kararı kınadıklarını ve kararın meşru olmadığı açıkladı.

İNGİLTERE: TANIMIYORUZ

İngiltere, Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı bildirgede Golan Tepeleri’ni İsrail’in işgali altında bir toprak olarak gördüklerini ve bu kararı asla tanımadıklarını ve tanımayacaklarını açıkladı.

İngiltere Hükümeti, yapılan açıklamada “Birleşmiş Milletler Sözleşmesi dahil uluslararası hukuka göre bir toprağın güç kullanılarak ilhakı yasaklanmıştır.” ifadesini hatırlattı.

RUSYA KARARI ELEŞTİRDİ

Karara ilişkin, Rus Russkoye Radyosu’nda değerlendirmelerde bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova “Uluslarası hukuka aykırı bu karar Orta Doğu’daki gerginliği artırabilir.” diye konuştu.

Zaharova, “tüm uluslarası çalışmaları, Birlemiş Milletler Genel Kurulu kararlarını yok sayan bu tip siyasin hareketler sadece durumu daha da kötüleştirir” ifadesini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DE TANIMADI

Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) de ABD Başkanı Donald Trump tarafından alınan bu kararı tanımadıklarını ve tanımayacaklarını belirtti. Tutumlarının değişmediğini söyleyen Avrupa Birliği, 1967’den beri İsrail’in işgali altında olan toprakların üzerindeki ilhakını tanımadığını vurguladı.

1981’de, BM Güvenlik Konseyi tarafından alınan kararda ise, “İsrail’in işgal altındaki Golan Tepeleri’nde kendi kanunlarını, yargısını ve idaresini uygulama kararı hükümsüzdür ve uluslararası hukuki geçerliliği yoktur.” ifadesi geçiyor.

TÜRKİYE DE SESSİZ KALMADI

Türkiye’den ilk tepki, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Trump’ın kararını eleştiren bir Twitter paylaşımı yaptı.

                           Mevlüt Ç.

 

Cuma günü İstanbul’da İslam İşbirliği toplantısında kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tanıma kararını eleştirdi ve ABD Başkanı Trump’ı yeni bir kriz yaratmakla suçladı.

 

 

Tuğçe Coşkun

AmerikadaBugun.com

 

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN