• Dolar Alış 5.4823TL
  • Dolar Satış 5.4604TL
  • Euro Alış 6.2239TL
  • Euro Satış 6.1991TL

ABD’den ‘Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin ilk açıklama

ABD'den 'Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin ilk açıklama

Türkiye’nin Afrin’e başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin Amerika Birleşik Devletleri’nden ilk izah geldi.

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır
  • Afrin’deki PYD/YPG’ye yönelik Zeytin Dalı Harekatı başladı
  • TSK: Afrin harekatında sadece teröristler hedef alınıyor

Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD’nin PKK’ya destek vermediğini vurguladı.

Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik ABD’den gelen ilk açıklamanın detaylarını TRT Washington muhabiri @tunasanli aktardı. #AfrinOperasyonu https://t.co/LzZkExuf5g pic.twitter.com/nd4OT7I2lB

— TRT HABER (@trthaber) 20 Ocak 2018

 

Pentagon, Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki koalisyonun Afrin’de yürüttüğü bir operasyonu olmadığını, odak noktalarının terör örgütü DEAŞ’ı temizlemek olduğunu anlatım etti.

Açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri’nin terör örgütleri listesindeki PKK konusunda Türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz” denildi.

  • Rusya’dan ABD’ye ‘provokatör’ suçlaması

Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasının ardından Rusya, ABD’yi suçlayarak ABD’nin Suriye’deki sorumsuz davranışlarının, ülkedeki çözüm sürecini ve Cenevre sürecini tehdit ettiğini belirtmişti.

İki ülkenin Genelkurmay Başkanları ve Dışişleri Bakanları da kuzeyindeki istikrar iç olmak üzere Suriye’deki umumi durumla ilgili görüş alışverişinde bulunmuştu.

CENTCOM Komutanı Votel: Afrin, ABD için bir operasyon alanı değil

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Ortadoğu’da vazife bölgeleri arasında seyahat ederken uçakta basın mensuplarına Afrin operasyonu hakkında kısa bir izah yaptı.

Türkiye’nin dün başladığı operasyon konusunda kendilerini bilgilendirdiğini söyleyen Joseph Votel, Afrin bölgesinin kendi operasyon alanları olmadığını kaydetti. 

Votel, Türkiye’nin niyetini bilmediğini ancak laf konusu Afrin operasyonunun DEAŞ’la mücadeleye yapacağı tesir konusunda kaygı ettiklerini dile getirerek, “DEAŞ ile Suriye’deki mücadele devam ediyor. Halen bu mevzu, bahis üzerine oldukça odaklanmış durumdayız ve onların denetim ettiği yerleri art almak için ortaklarımızla çalışmaya devam ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Amerikalı komutan ayrıca Türk yetkililerin kendilerine Münbiç’e yönelik bir operasyondan bahsetmediğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: TRT Haber

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN