• Dolar Alış 6.0600TL
  • Dolar Satış 6.0358TL
  • Euro Alış 6.7614TL
  • Euro Satış 6.7344TL

ABD’den Kerkük açıklaması

ABD'den Kerkük açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Kerkük kentindeki olaylara ilişkin, bölgedeki tüm taraflara askeri aktiviteleri koordineli bir şekilde yapmaları ve sükuneti sağlamaları yönünde çağrıda bulundu.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, Kerkük ve civarında yaşanan olaylara ilişkin yazılı bir izah yaptı.

Nauert açıklamasında, “ABD Irak, Kerkük civarında şiddet olayları yaşandığına dair haberlerden endişe duymaktadır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve tüm taraflara askeri aktiviteleri koordineli bir şekilde yapmaları ve sükuneti sağlamaları yönünde davet yapıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Tartışmalı bölgelerde Irak anayasası ile uyumlu olarak merkezi ve bölgesel hükümetlerin ortak sulh çabalarını desteklediklerini aktaran Nauert, bu hükümetlerin yönetimlerinden yetkililerle birlikte tansiyonun düşürülmesi, çatışmaların önlenmesi ve diyaloğun gelişimi için çalıştıklarını duyurdu.

Nauert, şunları kaydetti:

“Bütün tarafların, etnik ve dini çatışma çıkmasını isteyen Irak düşmanlarının provokasyonlarına gelmemesini şiddetle öneriyoruz. Özellikle ise DEAŞ’ın ortadan kaldırılması için yapacak fazla şey var, Irak ve Kürt güçleri arasındaki gerginlik bu mühim görevi etkiliyor. ABD, Iraklı partnerleriyle DEAŞ’ın yenilmesi için çalışmaya devam edecektir.”

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN