• Dolar Alış 5.4823TL
  • Dolar Satış 5.4604TL
  • Euro Alış 6.2239TL
  • Euro Satış 6.1991TL

ABD’de yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilişi görüntülendi

ABD'de yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilişi görüntülendi

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ak Saray’da Müslüman ve göçmen karşıtı politikalarla geçirdiği ilk yılında aka tartışmalara sebep olan kanun dışı göçmenlerin hudut dışı edilişini, Anadolu Ajansı (AA) görüntüledi.

Chicago’ya yaklaşık 50 kilometre mesafedeki Gary Havaalanı’nda gizlilik içinde yürütülen hudut dışı etme operasyonu aksiyon filmlerini aratmadı.

Sınır dışı işlemlerinin, yoğun olmayan Gary Havaalanı’nda 10 yılı aşkın süredir cuma günleri gerçekleştirildiği ileri sürüldü.

Gizlilik içinde yürütülüyor

Görgü tanıklarının anlattıklarına göre, Chicago’nun yanı dizi Indiana’nın kuzeyi ile Milwaukee’de yakalanan kanun dışı göçmenlerin hudut dışı ediliş işlemleri gizlilik içinde yürütülüyor.

Buna göre, hudut dışı işleminin başlamasından dakikalar evvel Gary Havaalanı’na inen World Atlantic Havayolları’na ait bir uçak, hususi jetler için ayrılan apronun art tarafındaki bölüme çekildi.

Sınır dışı edilecek kanun dışı göçmenleri taşıyan camları boyalı iki ak renkli minibüs emniyet konvoyuyla uçağın yanına getirildi. Ardından araçların uçağa binişleri engelleyecek şekilde park edilmesiyle hudut dışı işlemleri başladı.

Bazılarının el ve ayakları zincirli

ABD’de suça karıştığı tahmin edilen kanun dışı göçmenlerin elleri ve ayakları zincirlenmiş şekilde tek tek uçağa alındığı sırada emniyet personeli bölgede geniş emniyet önlemleri aldı.

Görevli personelin son kontrolleri yapmasının ardından tayyare havalandı ve hudut dışı işlemi tamamlanmış oldu.

“İğrenç ülkeler” demişti

ABD’ye gelen göçmenlerle ilgili ilk vazife yılında birçok adım atan Trump, önceki dönemde sağlanan birçok esnekliğin kaldırılması için kararlara imza attı.

Seçim vaatleri arasında “yasa dışı göçmenleri hudut dışı etmeyi” de koyan Trump, vazife süresinin ilk yılında bu “sözünü” yerine getirmek için ilgili federal kurumları en yoğun şekilde çalıştırdığı kaydediliyor.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre, Trump, geçen hafta Oval Ofis’te göçmenlerle ilgili bir görüşmede bazı göçmen ülkeleri için “iğrenç ülkeler” ifadesini kullanmıştı.

200 bin El Salvadorluya hudut dışı tehdidi

Trump yönetimi, son olarak 2001’deki depremin ardından ABD’ye geçici izinle yerleşen yaklaşık 200 bin El Salvadorlunun ülkelerine art dönmesi ya da hudut dışı edilmesi için bu kişilere 18 ay süre verdiğini açıklamıştı.

Benzer şekilde Trump, tabii afetlerin ardından son yıllarda ABD’ye yerleşen Honduraslılar, Nikaragualılar ve Haitililer için de laf konusu geçici koruma programını uzatmama kararı almıştı. Kasım ayındaki açıklamada, Haitililere ülkeyi terk etmeleri için 18 ay süre verilmişti.

ABD’de kanun dışı olarak bulunan yaklaşık 700 bin göçmenin hudut dışı edilmesi için de süreci başlatan Trump yönetimi, bu konuda lüzumlu yasal düzenlemeyi yapması için Mart ayına kadar Kongre’ye süre vermişti.

ABD’ye kanun dışı yollarla gelmiş göçmen çocuklarının korunmasını düzenleyen “Çocukluk Çağında Gelenler İçin Ertelenmiş Eylem” (DACA) programının sonlandırılması kararı, Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasında ağırbaşlı krize sebep olmuştu.

Kaynak: AA

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN