• Dolar Alış 5.9021TL
  • Dolar Satış 5.8785TL
  • Euro Alış 6.6535TL
  • Euro Satış 6.6270TL

ABD’DE KIZAMIK ALARMI!

kızamık salgını

Kızamık salgını alarmıyla acil durum ilan edilen ABD’nin New York Eyaleti Rockland kentinde, aşısı olmayan çocukların da kamusal alanlara girmesi yasaklandı.

Alarm verilen Rockland’de tam 153 kızamık vakasının teşhil edildiği bildirildi.

Son yıllarda aşı oranlarının giderek düştüğü ABD’de, Washington, California, Teksas ve Illinois dahil birçok eyalette kızamık salgınları patlak verdi.

 

AŞI KARŞITLIĞI

Dini inanç, felsefi görüş veyahut kişisel sebeplerden dolayı çocuklarını aşılatmayı reddeden çok sayıda kişinin oluşturduğu “aşı karşıtlığı” ülkedeki kızamık salgınlarının en önemli nedenleri arasında.

Yaklaşık 20 eyalette, bu gerekçelerle aşı yapılmasına itiraz edenlere ise henüz uygulanan bir yaptırım yok.

KIZAMIK

UZMANLAR AŞI KARŞITLARINI UYARDI: SALGINLAR YAŞANABİLİR

Amerikan New York Times (NYT) gazetesinden edinilen bilgilere göre, Rockland’deki salgın Ultra Ortodoks Yahudi mahallelerinde yoğunlaştı. Yetkili birimler, acil durumun en az 30 gün süreceğini bildirdi. Tüm bu süreçte, aşısı yaptırılmayan çocukların okul, ibadethane, restoran, alışveriş merkezleri gibi kamusal alanlara girmesi yasak olacak.  Yasağın ihlali durumunda, 500 dolar para cezası ve 6 aya kadar hapis cezası yaptırımında bulunulacak.

 

AVRUPA’DA REKOR KIRAN HASTALIK

Kızamık, akciğer ve beyinde ciddi hasarlara sebep olabilecek bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalık.  Fakat pek çok ülkede aşı reddinin artışı görünüyor. 2018 yılında Avrupa’da, kızamık vakalarının sayısı 82 bin 500’i buldu ve bu sayı bir önceki yılı üçe katlayarak son 10 yılın kızamık rekorunu kırdı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün “2019’un en önemli küresel sağlık tehditleri listesinde” aşı reddi de yer aldı.

 

Tuğçe Coşkun

AmerikadaBugun.com

 

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN