• Dolar Alış 5.4823TL
  • Dolar Satış 5.4604TL
  • Euro Alış 6.2239TL
  • Euro Satış 6.1991TL

ABD’de bütçe krizi sürüyor

ABD'de bütçe krizi sürüyor

ABD’de federal hükümetin bütçe krizi nedeniyle kısmen kapanmasının ikinci gününe girildi. Donald Trump’ın başkanlığının ilk sene dönümünde, federal hükümetin en az pazartesiye kadar kapalı kalacağı öngörülüyor.

Bütçe krizinin ikinci gününe girilirken, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında hala pakt sağlanamadı.

ABD hükümeti Trump’ın başkanlığının ilk sene dönümünde resmi olarak kapandı

ABD Kongresinin, son geçici bütçenin süresinin cuma gecesi dolmasına karşın yeni bir bütçeyi onaylayamaması sonucu, Başkan Trump’ın ilk sene dönümünde kısmen “kapanan” federal hükümetin, en az pazartesiye kadar kapalı kalacağı öngörülüyor.

Yeni geçici bütçe için müzakereleri sürdüren Cumhuriyetçiler ve Demokratların son 24 saatte kayda paha ilerleme sağlayamadığı anlatım edildi.

Milyonlarca halk çalışanının ücret almadan çalışmasına ya da mecburi izne çıkarılmasına sebep olan krizin, tarafların birbirini suçlama yarışına girmesinden dolayı uzamasından kaygı ediliyor.

“Demokratlar ordumuzu rehin aldı”

Hükümetin kısmen kapanması nedeniyle Florida’daki tatil tesislerinde düzenlenecek etkinliğe katılmaktan vazgeçen Trump, krizden Demokratları mesul tuttu.

Donald Trump bu paylaşımıyla, ABD ordusunda vazife yapan 2 milyonu aşkın askerin kapanma süresince görevlerini sürdürmelerine karşın maaşlarını yeni bütçe onaylanana kadar alamayacak olmalarına işaret etti.

Hafta sonuna denk geldiği için etkisi derhal hissedilmeyecek

Hükümetin Kongrenin bütçe tasarısı üzerinde anlaşamadığı için kısmen kapanması, hafta sonuna denk geldiği için etkisinin yeni hafta başlayana kadar hissedilmeyeceği belirtiliyor.

Ancak krizin maliyetinin halk kurumları ne kadar uzun süre kapalı kalırsa o kadar uzun olacağı vurgulanıyor.

Bir önceki 24 milyar dolara mal olmuştu

Federal mali yılın 1 Ekim’de başlayıp 30 Eylül’de sona erdiği ABD’de her sene yaşanan bütçe krizleri, hükümetin en son 2013’te olmak üzere defalarca kapanmasına yol açtı.

Kongrenin bütçe üzerinde mutabakata varamamasından dolayı 1-17 Ekim 2013 arasında faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan federal kurumlarda vazife yapan 800 bini aşkın halk çalışanı, 16 gün boyunca işlerine gidemezken, binlerce gardiyan, polis ve hudut denetim görevlisi bu süre boyunca ücret alamadan çalışmıştı.

Ülke ekonomisine 24 milyar dolara mal olduğu tahmin edilen süreç, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin uzlaşmaya varmalarının ardından 17 Ekim’de sona ermişti.

 AA

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN