• Dolar Alış 5.6320TL
 • Dolar Satış 5.6095TL
 • Euro Alış 6.4528TL
 • Euro Satış 6.4271TL

ABD’de Araç Kiralama Üzerine: “Eski bir Enterprise Yöneticisinin 7 İtirafı” ve Ucuz Fiyatlar için İpuçları

abd ucuz araç kiralama cheap car rental us

Araç kiralama sektörü dünyanın hemen her yerinde benzer bir biçimde işliyor; zaten çoğunlukla firmalar da aynı. Ancak ABD’de araç kiralama sektörü beki de en dengesiz şekilde işleyenlerden.

Daha önce Amerika’da araç kiralayanlardan özellikle fiyatlar konusunda oldukça farklı hikayeler dinlemişsinizdir. Kimisi gerçekten yüksek meblağlar öderken, kimisi de neredeyse bedavaya haftalarca seyahat etmişlerdir. Üstelik aynı şehirden hatta aynı havaalanından araç kiraladıkları halde.

Enterprise isimli ülkemizde de iş yapmakta olan araç kiralama şirketinin filo kiralama departmanında müdürlük de yapmış olan eski bir çalışanın ABD’de bu sektör hakkında itiraf etmek istediği şeyler varmış. Biz de Amerika’da araç kiralaması bir gün gerekecek kişilerin göz önünde bulundurmaları için bu itiraflara kulak vermelerini istedik. Ancak yazıya başlamadan önce belirtmemiz gereken bir şey var: buradan çıkardığınız ipuçları içerisinde yalan söylemenizi gerektirecek olanlar varsa yapmayın; çünkü sonuçları tahmininizden kötü olabilir. Yalnızca bu sektörün nasıl işlediğini bilmeniz için aklınızda bulunmaları yeterli.

 

“Sizlere Enterprise bankosuna gittiğinizde çok iyi bir teklif almanız için kısa bi liste vermek isterdim; ancak bunu kısa tutamayacak kadar iyi bir şekilde bu sektörün nasıl işlediğini biliyorum. Şirket bünyesindeki 6 yıllık çalışma hayatım boyunca stajyerlikten depatman müdürlüğüne kadar özellikle filo kiralama kısmında her basamakta yer aldım. Araç kiralama sektörünün her kötü yanını biliyorum ve insanların da kiralama bankosunun arkasında neler olduğu konusunda daha iyi eğitilmeleri, bilgilendirilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Buradaki 7 maddelik liste buzdağının yalnızca görünen kısmı. Ben şirketi terk ettiğimde, bunun sebebi müşteriler ve çalışanlar adına şirket politikalarını ihlal edecek biçimde iyi niyetli davranıyor oluşumdu. Bu esnada da elbette çok önemli tecrübe ve bilgiler edinme şansım oldu. Sizi temin ederim ki söylediklerimin tamamı doğru; ancak ben ayrıldıktan sonra elbette kimi değişiklikler olmuş olabilir. 

 1. Enterprise’ın önceden belirlenmiş fiyatları yok.

  Araç kiralamak için aradığınızda ya da bankoya gittiğinizde aldığınız fiyat, ya o an bankodaki görevlinin aklına gelen ilk sayı; ya da o aracın en yüksek fiyatıdır. Araç kiralamada üç ana kategori vardır: kişisel, şirket ve sigorta kiralamaları. Ancak bu kiralamaların her birinde şirket çalışanı fiyatı kendisi girer ve haliyle de üzerinde oynama şansı her zaman vardır. İyi bir şirket yöneticisi çalışanlarını fiyat konusunda sıkı davranmaları için iyi eğitir. Bu bankoya gelip fiyatı fark etmeksizin bir arabaya ihtiyacı olan bir müşterinin, yalnızca bir arabaya ihtiyacı olduğunu söyleyen bir başkasına göre 2 misli daha fazla para ödemesi anlamına gelebilir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, özellikle şirketlerin elinde çok araba bulunduğunda fiyatların çok çok ucuza getirilebileceğidir. O yüzden fiyat konusunda pazarlık imkanınız olduğunu bilerek ısrarcı ama güler yüzlü davranmak size epey para kazandırabilir.

 2. Artık herkes esktra güvenlik sigortalarına ihtiyacınız olmadığını biliyor.

  Araç kiralarken iletişim kurduğunuz şirket çalışanı size “Sadece bir kaç dolar farkla milyonlarca dolarlık sigorta satın alabilirsiniz.” cümlesini söyleyebilir. Ancak bu derece yüksek meblağlar, sigortayı yaptırmanız halinde yalnızca sizin ölümünüz durumda ödenecektir. O da eğer gerçekten mağdur durumdaysanız. Bunun dışında kira sözleşmesine ekstra sigortalar o an size sormadan da eklenmiş olabilir; ancak bu sözleşme yapıldıktan sonra reddetme hakkınız olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Sözleşmeleri iyi inceleyin. Aracınızın günlük ücreti konusunda pazarlık yapma hakkınızın olduğunu hatırlayın ve en masrafsız şekilde, mecburi olanlar dışında tüm sigortalar çıkartıldığında alabileceğiniz fiyatı almaya çalışın.

 3. Birden fazla gün için ucuza araç kiralayabilmek için bu kurnazlığı yapabilirsiniz.
  Araç kiralama şirketlerinde mümkün olduğunca çok sigorta (muafiyet olarak da geçer) satmak çok önemlidir. Çalışanların pozisyon yükselmelerinde belirleyici olan da genellikle budur. Bu sigortaların satışını sağlayabilmek adına size araç kiralayan kişiler araçların günlük ücretlerini oldukça düşürebilirler. Bundan faydalanmaksa sizin şirket çalışanıyla aranızdaki iyi iletişime bakıyor. Çok düşük bir günlük ücret + çalışana yarar sağlayacak bir sigortalar bütünü ile aracı kiralayıp, ertesi gün yeniden; fakat bu defa ekstra sigortaları çıkartarak ilk etapta edindiğiniz düşük günlük ücret karşılığı araç kiralayabilirsiniz. Eğer birden fazla gün için araç kiralamayı düşünüyorsanız bu iki tarafa da kazandıran uygulamayı deneyebilirsiniz. 
 4. Enterprise gibi büyük firmalar haftasonları indirim yaparlar; çünkü haftasonlarında ellerinde çok sayıda boş araç bulunur.

  Havaalanları gibi turistlerin çok olduğu yerlerde bu imkandan faydalanmanız biraz zor; ancak daha şehir içindeki yerler genellikle haftasonları araçlarının büyük kısmını ellerinde tutarlar; zira talep yoktur. Haftasonları için bu sebepten araçlar genellikle çok daha ucuza verilebilmektedir. Sigorta işlemleri açısından da şirketler adına haftasonları araçların kiralanmamış olması çok kötüdür. Bu yüzden lüks araçların $20 gibi komik fiyatlara kiralanması bile mümkündür. Yeter ki siz ekstra sigorta yapmaya niyetli olun. (3. maddedeki sebepten ötürü)
 5. En uygun haftsonu fiyatları için cuma günleri öğlen 2’den biraz önce arayıp tüm bilgi ve belgeleriniz (ehliyet, kredi kartı vb.) olduğunu, yalnızca kiralama anında bir imza atarak araç kiralayıp kiralayamayacağınızı sorun.

  Bu tam anlamıyla yapılabilecek en iyi taktik. Çünkü sadece bir imza atarak alacağınız araç için acenta sizin adınıza cuma gününden bir kiralama belgesi düzenleyip bunu hafta bitmeden kayıtlarına geçirebilir ve sigorta masraflarından kurtulur. Bunu yaparken acentalar fiyat konusunda oldukça cömert davranabilir. Aklınızda bir fiyat olsun ve onu söylemekten çekinmeyin. Eğer uygun bir araç varsa, o fiyata alacağınıza emin olabilirsiniz. Eğer istediğiniz fiyata acenta razı gelmediyse, hayli sıradan bir şekilde ekstra sigortaa yaptırmak isteyebileceğinizi laf arısında geçirin. Acenta size kiralarken aracı ekstra sigortalar ile birlikte kiralayacaktır; ancak siz aracı teslim alırken bu ekstra masrafları reddedebilirsiniz. (Fikrinizi değiştirme hakkınız var sonuçta.) Acenta bunu başta yapmayı reddetse bile size aracı çoktan kiralamış olacaktır ve bunu yapmaya hakkınız vardır. Yalnızca acentadaki çalışanın bir kaç ufak işlem yapmasını gerektirir. Siz de bu arada en ucuz fiyata aracınızı kiralamış olursunuz.

 6. Acentanın sizi “tam anlamıyla memnun” etmek için nelerden vazgeçeceğine inanamazsınız.
  Enterprise gibi büyük şirketlerde “ESQI” denilen bir değerlendirme birimi vardır. Bu aslında müşterilerin araç kiralama tecrübesinden ne kadar memnun kaldıklarına dair verdikleri ve 5 üzerinden yapılan bir değerlendirmedir. Ancak 5/5 olmayan her değer “0” kabul edilir. Bu yüzden size araç kiralayan bir çalışanın sizi mutlu etmesi kendi adına çok önemlidir. 

  Araç kiraladığınızda örneğin bir kaç saat geç aracı teslim ettiniz ya da depoyu tamamen doldurmayı unuttunuz; bu durumda aracı teslim ederken bunun araçtaki bir sorundan kaynaklandığını (örneğin aracın kötü kokması ve ya tam anlamıyla iyi çalışmaması gibi) söyleyebilir ve tam anlamıyla hizmetten memnun kalmamış izlenimi verebilirsiniz. Çoğu acenta bu durumda sizden 5/5 alabilmek adına gerekirse bir günlük araç kiralama ücreti kadar ekstra masraf yapmayı (daha doğrusu sizi bu masraftan muaf kılmayı) kabul edecektir.

 7. Bir son öneri: çalışanlar kendi moral durumlarına göre size daha iyi fiyatlar verebilirler.

  Araç kiralama sektöründe tüm çalışanlar aracı bir yere bırakıp bir yerden almaktan nefret ederler. Bu yüzden eğer bir çalışandan sizi almasını isterseniz en baştan kötü bir intiba bırakır ve istediğiniz fiyatı alamazsınız. Bu yüzden anlaşmayı en baştan bu şekilde yaparak (rezervasyon için aradığınızda) en azından daha çok anlayış sağlayabilirsiniz. Çok ufak bir detay gibi dursa da, araç kiralarken ucuz fiyatlar almak için her şeyin yardımının dokunduğunu unutmayın.

 

Bu yazı amerikadabugun.com ekibi tarafından çevrilmiş ve yayına hazırlanmıştır. Direk alıntılarda kaynak belirtmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN