• Dolar Alış 5.7900TL
  • Dolar Satış 5.7669TL
  • Euro Alış 6.6425TL
  • Euro Satış 6.6160TL

ABD, Paris İklim Anlaşması’na geri dönebilir

ABD, Paris İklim Anlaşması'na geri dönebilir

ABD Başkanı Donald Trump, geçen sene çekilme kararı aldığı Paris İklim Anlaşması’na ABD’nin art dönebileceğini söyledi.

“Çevreyle ilgili kuvvetli duygularımız var”

Norveç Başbakanı Erna Solberg ile Beyaz Saray’da ortak basın toplantısı düzenleyen Trump, Paris anlaşmasından göçmen reformuna kadar birçok konuda açıklamada bulundu.

ABD’yi, 1 Haziran 2017’de aldığı kararla Paris anlaşmasından çeken Trump, “Anlaşmaya dönmemiz muhtemeldir. Çevreyle ilgili kuvvetli duygularımız var.” değerlendirmesini yaptı.

Anlaşmanın var şartlarının ABD’nin ekonomik çıkarlarına uymadığını savunan Trump, Çin ve Rusya’dan örnekler vererek bazı düzenlemelerin yapılması durumunda ülkesinin anlaşmaya dönebileceğini kaydetti.

Trump, 2015 yılında dönemin ABD Başkanı Barack Obama öncülüğünde 200’den çok ülkenin katılımıyla imzalanan Paris İklim Anlaşması’ndan ülkesini çekme kararını açıklamış, bu sürecin 2020 yılında tamamlanacağı belirtilmişti.

Trump “Meksika sınırına duvar” konusunda ısrarcı

Öte yandan, ABD kamuoyunda tartışmalara sebep olan göçmen reformu konusuna da değinen Trump, “ABD-Meksika sınırına laf konusu duvar olmadan bu göçmen reformu anlaşması yapılamaz.” diye konuştu.

Dünkü açıklamasında Kongrede iki partinin uzlaşması halinde kendisinin de göçmen reformuna destek sağlayabileceği sinyalini veren Trump, Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarla ilgili ısrarını Beyaz Saray’daki ortak basın toplantısında yeniden dile getirmiş oldu.

Öncelikle ABD’ye çocuk yaşta illegal yollarla getirilip bu ülkede kalan genç göçmenlerle ilgili sorunun ve ABD-Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarın ele alınması gerektiğini vurgulayan Trump, ardından Kongreye istikbal bir göçmen reformu yasasına destek vereceğini anlatım etmişti.

Kaynak: AA 

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN