• Dolar Alış 5.7117TL
  • Dolar Satış 5.6889TL
  • Euro Alış 6.4041TL
  • Euro Satış 6.3785TL

ABD KUZEY KORE KARGO GEMİSİNE EL KOYDU!

abd-kuzey kore

Adalet Bakanlığı perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD ‘nin ülkenin yaptırım ihlalleri olduğu iddiasıyla, ABD kara sularına yaklaşmak üzere olan Kuzey Kore kargo gemisine el koyduğunu söyledi.

Söz konusu durumun, ABD’nin Kuzey Kore’yi nükleer silah programını sürdürme konusundaki caydırıcılık çabalarının şubat ayındaki Hanoi zirvesinin başarısızlığını takiben durduğu bir dönemde iki ülke arasındaki gerilimi artırması muhtemel.

Adalet Bakanlığı’na göre, M / V Wise Honest adlı gemi, Çin dahil diğer ülkelerde satılan Kuzey Kore’den değerli kömürü çekmek için kullanıldı. ABD ve Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore’nin, ülkenin nükleer silahlarını ve balistik füzeler programını finanse etmek için kaçak kömür satışlarını kullandığını söyledi.

Yapılan açıklamada, üst düzey Adalet Bakanlığı yetkilileri bu durumun “türünün ilk örneği” ve ABD’nin Kuzey Kore hükümetine karşı “azami baskı” kampanyasının bir parçası olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Birimi başkanı Avukat Yardımcısı John Demers, “bu yaptırımları delen gemi artık hizmet dışı” diye belirtti.

The Wise Honest isimli gemi, Kuzey Kore’nin ikinci büyük ticaret gemisi oldu ve on binlerce ton kargo taşıyabiliyordu. Savcılar, geminin aynı zamanda 412.584 kilogram “çelik levha” da dahil olmak üzere ağır makineleri Kuzey Kore’ye çekmek için kullanıldığını söyledi.

Gemi ilk olarak Nisan 2018’de Endonezya denizcilik yetkilileri tarafından Kuzey Korelilerden ele geçirildi ve o yılın temmuz ayında ABD’li bir yargıç, geminin ele geçirilmesine izin veren bir tutuklama emri çıkardı.

Adalet Bakanlığı’na göre, gemiye yapılan bakım ve teçhizat ödemeleri, “yanlışlıkla”  Amerikan bankaları üzerinden dolarla yapıldı.

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN