• Dolar Alış 5.6320TL
  • Dolar Satış 5.6095TL
  • Euro Alış 6.4528TL
  • Euro Satış 6.4271TL

‘ABD, İran anlaşmasında kalmaya çalışıyor’

'ABD, İran anlaşmasında kalmaya çalışıyor'

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Amerikan CNN kanalına bir mülakat verdi.

Ağırlıklı olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın cuma günü açıkladığı yeni İran stratejisinin ve ABD’nin Kuzey Kore’ye karşı duruşunun ele alındığı programda Tillerson, hariç politikayla ilgili birçok konuda değerlendirme yaptı.

Trump’ın yeni İran stratejisinin seçim kampanyası boyunca dile getirdiği önceliklere müsait olduğunu kaydeden Tillerson, bu bakımdan tutarlı bir İran çizgisi izlediklerini anlatım etti.

“Nükleer anlaşmanın zayıflıklarını müzakere edeceğiz”

Tillerson, “Başkan’ın istediği şey İran meselesiyle ilgili daha kapsamlı bir strateji ortaya koymaktır. Nükleer anlaşmanın zayıflıklarını müzakere edeceğiz. Anlaşmada kalıyoruz, ancak Avrupalı ortaklarımız ve müttefiklerimizde (anlaşmanın getirdiği) endişeleri giderip gideremeyeceğimize bakacağız.” yorumunu yaptı.

İran’ın bazı teknik konularda anlaşmayı aleni olarak ihlal ettiğini savunan Tillerson, anlaşmada Tahran’ın bu ihlallerini düzeltmesi için bir miktar vakit tanındığını da sözlerine ekledi.

ABD’nin yeni İran stratejisini cuma günü açıklayan Trump, ülkesinin İran’la nükleer anlaşmadan şimdilik ayrılmayacağını kaydederek, “Eğer Kongre ve müttefiklerimizle bir çözüme ulaşamazsak o vakit pakt iptal edilecek. Pakt inceleme altındadır ve herhangi bir zamanda bizim (anlaşmaya) katılımımız, Başkan olarak tarafımdan iptal edilebilir.” ifadesini kullandı.  

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN