• Dolar Alış 5.7117TL
  • Dolar Satış 5.6889TL
  • Euro Alış 6.4041TL
  • Euro Satış 6.3785TL

ABD-ÇİN TİCARET GÖRÜŞMELERİNDEN HENÜZ BİR SONUÇ ALINAMADI

abd-çin

Geçtiğimiz günlerde, ABD’nin başkenti Washington’da yapılan ABD-ÇİN ticaret müzakereleri 2 gündür henüz bir sonuca ulaşmadı. ABD Başkanı Donald Trump, görüşmelere ilişkin “ABD gelecekteki müzakerelere bağlı olarak uyguladığı yaptırımları kaldırabilir, belki de hiç kaldırmaz” dedi.

Açıklamada bulunan ABD Devlet Başkanı Donald Trump şu sözleri söyledi:

“Geçtiğimiz iki gün boyunca iki ülke arasındaki ticaret ilişkisinin durumu hakkında samimi ve yapıcı konuşmalar yapıldı. (Çin Devlet Başkanı) Şi Cinping ile aramdaki ilişki oldukça güçlü. Geleceğe yönelik konuşmalar devam edecek. Bu arada, ABD gelecekteki müzakerelere bağlı olarak uyguladığı yaptırımları kaldırabilir, belki de hiç kaldırmaz.”

ABD Devlet Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Çin heyeti ile yapılan görüşmelerde çok az ilerleme kaydedilmesini gerekçe göstererek, 200 milyar dolarlık Çin ürünlerine yüzde 10 olarak uygulanan gümrük vergisini yüzde 25’e yükselttiğini duyurdu.

Çin’den cevap gecikmedi

ABD’nin vergi artışını duyurmasının ardından Çin Ticaret Bakanlığı yazılı bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: “Ticarette sürtüşme iki ülke ve dünya insanlarının çıkarına değil”, “Çin tarafı ABD’nin vergi artırımını uygulamaya koyması durumunda, Çin’in de gerekli karşı önlemleri alacağına üzülerek bildirmek zorunda.”

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN