• Dolar Alış 5.7117TL
  • Dolar Satış 5.6889TL
  • Euro Alış 6.4041TL
  • Euro Satış 6.3785TL

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNE SALDIRI GİRİŞİMİ

abd-güneykore-saldırı

Gaz tüpleriyle dolu bir araba, Trump ziyaretinden birkaç gün kala Seul ABD Büyükelçiliğine çarptı. Polis, aracın bagajında bir kutu gaz kutusu buldu, ancak olayın saldırı teşebbüsü olup olmağı henüz açıklanmış değil.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ziyarete gelmesinden birkaç gün önce Seul’deki ABD büyükelçiliğinin ana kapısına gaz bidonlarıyla dolu bir araba sürüldü.

Güney Kore polisi, kiralık aracın ABD Deniz Kuvvetleri tarafından korunan büyükelçiliğin kapılarına çarpmadan önce “ani bir dönüş” yaptığını söyledi.

Park Mo (40) isimli bir kişi gözaltına alındı ve otomobilin bagajında 20’den fazla tek kullanımlık gaz kabı taşıyan bir karton kutu bulundu. Saldırıda ölen veya yaralanan olmadığı açıklandı.

ABD Başkanı Trump’ın, Güney Koreli mevkidaşı Moon Jae-in’le yapılacak bir zirveyi de içeren ziyaretinin öncesinde güvenliğin artırılması bekleniyor.

Trump, Kuzey ve Güney Kore’yi bölen yoğun olarak tahkim edilmiş silahsızlaştırılmış bölge (DMZ) ziyaret etmeyi düşündüğünü, ancak Kim Jong-un ile üçlü görüşmelerin gerçekleşmesinin beklenmeyeceğini söyledi.

Başkan, Kasım 2017’de Güney Kore’ye yaptığı bir önceki ziyarette, Seul’ün 30 mil kuzeyinde yer alan yoğun olarak tahkim edilmiş silahsızlaştırılmış bölgeyi ziyaret etmeye çalıştı, ancak kötü hava koşulları nedeniyle yolculuğu iptal etmek zorunda kaldı.

Başkan Yardımcısı Mike Pence, eski Savunma Bakanı James Mattis ve eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da dahil olmak üzere yönetiminden bazı üst düzey yetkililer, bir zamanlar Başkan Bill Clinton tarafından “Dünyadaki en korkunç yer” olarak nitelendirilen söz konusu bölgeyi daha önce ziyaret etmişti.

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN