• Dolar Alış 5.7117TL
  • Dolar Satış 5.6889TL
  • Euro Alış 6.4041TL
  • Euro Satış 6.3785TL

ABD Başkanı Trump: “İran çok büyük bir hata yaptı”

trump

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın, Hürmüz Boğazı üzerindeki ABD’ye ait insansız hava aracını vurması üzerine “İran çok büyük bir hata yaptı” diye konuştu.

Donald Trump, Twitter’da yaptığı açıklamada ise “İran çok büyük bir hata yaptı.” ifadesini kullandı.

 

Bununla birlikte, gazetecilere bunun insan hatasının bir sonucu olabileceğini söyleyerek şöyle dedi: “Kasıtlı olduğuna inanmak zor.”

İran, insansız hava aracının İran hava sahasını ihlal ettiğini söyledi, ancak ABD ordusu bunu reddetti.

Olay, iki ülke arasındaki artan gerginlikten kaynaklanıyor.

İran Dışişleri Bakanı Javad Zarif, İran’ın ABD’nin “bölgemizi işgal ettiği” yönündeki şikayetlerini BM’ye alacağını söyledi.

Trump Ne Dedi?

Başkan Trump, Beyaz Saray’da konuşurken, ABD’ye ait insansız hava aracının düşürülmesi olayını “sinek küçük ama mide bulandırır” sözlerini söyledi.

İnsansız hava aracının, İran hava sahasında değil uluslararası sular üzerinden geçtiğinin “belgelendiğini” söyleyen Trump, şu sözlerle devam etti:

“Muhtemelen İran bir hata yaptı, bu hatanın insansız hava aracını çeken bir general ya da başka birinden kaynaklandığını sanıyorum” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ayrıca ABD İHA’sına yönelik saldırının ‘gevşek ve aptal’ biri tarafından yapılmış bir hata olabileceğini de belirtti.

Dünyadan Tepkiler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ile İran arasındaki savaşın “öngörülemeyen sonuçları olan bir felaket” olacağı konusunda uyardı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, tüm tarafları itidale çağırdı.

ABD’de Demokrat Meclis Başkanı Nancy Pelosi, ABD’nin İran’la savaşmak gibi bir arzusu olmadığını, Demokratik Parti Başkan Adaylığını sürdüren Joe Biden ise  Trump’ın İran stratejisine yönelik “keskin sirke küpüne zarar” açıklamasında bulundu.

Bu arada, Suudi Dışişleri Bakanı Adel el Jubeir BBC’ye yaptığı açıklamada, ülkesinin İran’a davranışlarının “kabul edilemez” olduğuna dair bir mesaj göndermeye çalıştığını söyledi.

“Hiç kimse bir savaş başlatmak istemiyor. Fakat İran’ın böyle bir öfkeye kapılmasına izin veremeyiz. İran’ın müdahalesi oldukça mücbir. Yapacaklarını söylediler ve şimdi yapıyorlar ” dedi.

Olayı takiben petrol fiyatları yaklaşık % 5 oranında arttı.

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

 

 

 

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN