• Dolar Alış 5.7900TL
  • Dolar Satış 5.7669TL
  • Euro Alış 6.6425TL
  • Euro Satış 6.6160TL

ABD Başkanı Donald Trump’tan mülteci gönderen ülkelere ağır hakaret

ABD Başkanı Donald Trump'tan mülteci gönderen ülkelere ağır hakaret

ABD Başkanı Donald Trump bu sözleri dün Oval Ofis’te göçmenlerle ilgili bir görüşmede söyledi.

Haber ABD’nin en güvenilir yayın organlarından biri olan Washington Post gazetesinde yayınlandı. 

Beyaz Saray haberi yalanlamadı.   

Habere göre Trump bu sözlerii Yeşil kart çekilişinin sonlandırılmasının da gündeme geldiği, göçmenlerle ilgili bir toplantıda söyledi.  Görüşmede Cumhuriyetçi ve Demokrat milletvekilleri de vardı. 

Trump sinirlendi, bilhassa Orta Amerika ülkelerini kastederek ağır hakaretler etti, ardından da “Norveç’ten daha fazla göçmen almalıyız” diye ekledi.

Trump’ın göçmen karşıtı politikaları

ABD’ye gelen göçmenlerle ilgili ilk vazife yılında pek fazla adım atan Trump, önceki dönemde sağlanan birçok esnekliğin kaldırılması için kararlar aldı.

Trump yönetimi, 2001 yılındaki depremin ardından ABD’ye geçici izinle yerleşen yaklaşık 200 bin El Salvadorlunun ülkelerine art dönmesi için 18 ay süre vermişti.

Benzer şekilde tabii afetlerin ardından ABD’ye yerleşen Honduraslılar, Nikaragualılar ve Haitililer için de geçici koruma programını uzatmama kararı almıştı. Kasım ayındaki açıklamada, Haitililere ülkeyi terk etmeleri için 18 ay süre verilmişti.

ABD’de kanun dışı olarak bulunan yaklaşık 700 bin göçmenin hudut dışı edilmesi için çalışma başlatan yönetim, lüzumlu yasal düzenlemeyi yapması için mart ayına kadar Kongreye süre tanımıştı.

Kaynak: Washington Post, AA

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN