• Dolar Alış 5.7728TL
  • Dolar Satış 5.7498TL
  • Euro Alış 6.3865TL
  • Euro Satış 6.3610TL

ABD: 5 YIL İÇİNDE YENİDEN AY’DAYIZ

abd ay

Trump yönetimi Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’ya önümüzdeki  5 yıl içinde Ay’a yeniden astronot gönderilmesi ile ilişkili yönergede bulundu. 

Alabama’da düzenlenen Ulusal Uzay Konseyi toplantısında konuşan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, “tıpkı 1960’lardaki gibi uzay yarışı içindeyiz” sözleriyle devam ederken, ABD’nin önümüzdeki 5 yıl içinde Amerika’lıları Ay’a yeniden ayak basmaları için gönderme hedeflerinin olduğunu söyledi.

NASA Başkan Jim Bridenstine ise sosyal medyada yaptığı bir paylaşım ile açıklamada bulundu. “Başkan Trump ve Başkan Yardımcısı Pence, önümüzdeki 5 yıl içinde Ay’a astronot gönderilmesi hususunda NASA’ya talimat verdi. Meydan okuma kabul edildi. Şimdi işe koyulma zamanı.”

Nasa Başkanı, daha sonra Twitter’da paylaştığı bir mesaj ile Ay’a astronot gönderme görevi ile ilgili ilk adımın atıldığını, Ay’ın yüzeyine ilk bilimsel araçların ve teknolojik demoların bırakılması için NASA ile sözleşmeli 9 Amerikan Şirketin ihaleye girdiğini ve sonuçların Mayıs ayında açıklanacağını ifade etti.

NASA daha önce Ay’a astronot göndermeyi planladıklarını duyurmuştu. ABD Başkanı Donald Trump ise Şubat ayında, 2020 yılına kadar kurulacak olan ABD Silahlı Kuvvetleri’nin birimi olacak Uzay Gücü (Space Force)’ne yönelik bir kararname imzalamıştı.

Şu an ABD Hava Komutanlığı’na bağlı olan Uzay komutanlığının başında olan General John Jay Raymond ise Başkan Donald Trump tarafından, yeni kurulacak olan Uzay Gücü komutanlığına aday gösterildi.  ABD Savunma Bakanı ise, uzay gücü, ABD’nin ulusal güvenliğine önemli derecede stratejik katkı yapacaktır şeklinde açıklamada bulundu.

 

Tuğçe Coşkun

AmerikadaBugun.com

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN