• Dolar Alış 5.9021TL
  • Dolar Satış 5.8785TL
  • Euro Alış 6.6535TL
  • Euro Satış 6.6270TL

6 Önemli Sağlık Sorununun ABD’ye Maliyetleri

6 ÖNEMLİSAĞLIK SORUNUNUN

Günümüzde her ülkede her toplumun sıklıkla karşılaştığı, dünya üzerinde toplamda milyarlarca insanın birine hatta bir kaçına birden sahip olduğu kronik sağlık sorunlardan olan astım, depresyon, kanser, diyabet (şeker hastalığı), kalp ve damar rahatsızlıkları ve son olarak eklem sorunları; devletlerin sağlık alanında her yıl trilyonlarca dolar para harcamalarına sebep olmaktadır.

Yaklaşık 320 milyon nüfusa sahip olan Amerika Birleşik Devletleri, aynı zamanda sağlık turizminde de öncü olması sebebiyle bu tip rahatsızlıklara ayrılan bütçe bakımından belki de dünyada ilk sırada gelmektedir.

Bu yazımızda ABD’de hangi eyalet bu adı geçen 6 sağlık sorunu için ne kadar harcama yapıyor inceledik ve veri haritaları hazırladık. Elbette bu haritalar incelenirken eyaletlerde uygulanan sağlık politikaları ve ortalama tedavi masrafları da göz önüne alınmalı; ancak bu verilerin genel anlamda eyaletler hakkında birtakım bilgiler de ortaya koyacağı çok açık. Örneğin astım gibi nefes sorunları sebebiyle ortaya çıkan rahatsızlıklarda hava kirliliğinin etkisi olduğu artık biliniyor. Bu durumda endüstriyel anlamda oldukça gelişmiş Doğu Yakası eyaletlerde bu sağlık sorununun en yüksek seviyelerde harcamalara sebep olmasına şaşmamak gerek.

Benzer şekilde, en başta stresin ve yine çevre kirliliğinin sebep olduğu kanser hastalıklarında da yine Doğu Yakası eyaletleri ile ABD’nin bir diğer ‘gelişmiş’ eyaleti California’nın başı çekmesi, dikkat çeken başka bir nokta.

Haritalar arasında genel itibariyle büyük benzerlikler bulmak mümkün. Buradan da çıkması gereken nokta herhalde şu ki hayatın genellikle hızlı aktığı, insanların stres ve çevre kirliliğiyle sürekli boğuştuğu büyük merkezlerde hastalık oranları ve haliyle sağlık harcamaları da buna paralel olarak artıyor. Diğer yandan, nüfusun az olduğu, hava koşullarının sertleştiği bölgelerde ise çoğunlukla hareketsizlik gibi sebeplerden, şeker hastalığı, depresyon ve kalp-damar rahatsızlıkları gibi hareketsizliğe bağlı sağlık sorunlarında ve harcamalarında bir artış görülüyor.

Aşağıda ABD’nin ayrı ayı her eyaletinde yukarıda bahsedilen 6 sağlık sorununa ilişkin yıllık sağlık harcamalarını görebilirsiniz. Elde edilen veriler, Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi (Center for Disease Control and Prevention) tarafından açıklanan verilerdir. Değerler milyon dolar olarak hesaplanmıştır.

ASTIM
Astım hastalığı konusunda ABD’de en büyük harcamayı Kaliforniya Eyaleti yapmaktadır. Onu Texas, New York, Florida gibi yine nüfusları açısından ABD’nin en kalabalık eyaletleri takip etmektedir. En az harcama ise 56$ milyon ile Wyoming’e aittir -ki Wyoming ABD’nin nüfusu açısından en küçük eyaletidir.

_________________

DİYABET (ŞEKER HASTALIĞI)
Diyabet hastalığında öne çıkan gerçek ne yazık ki genel olarak ABD çapında büyük harcamalar yapıldığıdır. Haritada da görüldüğü gibi harcamaların az olduğu eyalet sayısı oldukça az iken, tıpkı astımda olduğu gibi en az harcama yine en az nüfusa sahip olan Wyoming tarafından yapılmaktadır. Bir diğer dikkat çeken veri ise Indiana, Georgia ve Minnesota gibi nüfusları açısından en başta gelmeyen eyaletlerin, nüfuslarına göre üst sıralarda yer almalarıdır.

_________________

EKLEM SORUNLARI
Eklem problemlerinden kaynaklanan sağlık sorunlarında da yine nüfus dağılımı harcamalar üzerindeki en önemli faktör gibi gözüküyor. Burada en çok dikkat çeken durum ise kuzeyde yer alan eyaletlerde (örneğin North Dakota, Washington, Minnesota, Wisconsin ve Michigan) diğer eyaletlerin aksine, eklem sorunları için harcanan miktar ile örneğin diyabet için harcanan miktarlar karşılaştırıldığında eklem sorunları için daha fazla para harcanıyor olması. Aynı durum neredeyse diğer tüm eyaletler için aksi yönde gerçekleşmiş. Yani haritalar üst üste konduğunda, iki rahatsızlık türü için haritanın neredeyse tamamında orantılı bir azalma oluşurken, kuzeydeki eyaletlerde bir artış söz konusu. Buradan hareketle kuzeyde yer alan eyaletlerde eklem sorunları konusunda daha çok rahatsızlık yaşandığı savunulabilir.

_________________

DEPRESYON
Depresyon ile ilgili en ilginç veri şu, kanser harcamaları haritası ile üst üste konduğunda haritalardaki renk dağılımı birebir aynı çıkıyor. Her iki sağlık sorununun da öncelikli olarak stresli yaşam biçimlerinden kaynaklandığı göz önüne alındığında bu aslında hiç de şaşırılacak bir durum değil elbette. Buradan hareketle Vermont’un depresyon konusunda en az harcama yapan 2. eyalet olduğuna da dikkat çekmekte fayda var. Diğer  sağlık sorunlarında da az harcama yapan eyaletler arasında olmasına rağmen depresyon konusunda 2. sırada bulunan Vermont, ABD’nin doğası ile ünlü eyaletlerinden bir tanesi. Dikkat edilmesi gereken bir diğer gerçek ise şu, özellikle ülkemiz ile karşılaştırıldığında depresyon için astımdan daha fazla harcama (ülke genelinde ortalama 2.5 kat) yapılıyor olması oldukça dikkat çekici. Bu ABD’de yalnızca fiziksel değil, mental nitelikli sağlık sorunlarının da ne kadar üzerine düşüldüğü açısından önemli bir mesaj veriyor.

_________________

KALP-DAMAR RAHATSIZLIKLARI
Kalp ve damar rahatsızlıkları tüm dünyada olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde de en çok harcama gerektiren sağlık sorunları. Öyle ki, bu alanda en yakın takipçisi sayılabilecek kanser harcamalarıyla karşılaştırıldığında ülke bazında ortalama 2 kat daha fazla harcama yapıldığı gözlemlenebilir.

_________________

KANSER
Kanser harcamaları ne yazık ki her geçen sene artıyor. Şu anki haliyle en çok harcama yapılan 2. sağlık sorunu olan kanser, yazının başında da belirttiğimiz gibi özellikle nüfusun yoğun olduğu yerlerde büyük harcamalara sebep oluyor. Burada dikkat çeken eyalet ise, diğer eyaletlerin aksine Mississippi’nin kanser konusunda ters orantılı bir trend izlediği. Diğer eyaletler kendi içlerinde karşılaştırıldığında örneğin diyabete göre kanser harcamaları oransal olarak artarken, Mississippi’deki değişiklik en alt düzeyde.

_________________

 

Bu yazı amerikadabugun.com ekibi tarafından hazırlanmıştır. Direk alıntılarda kaynak belirtmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN